Przechować zdrową, prawdziwą wizję Boga, człowieka, świata, uczyć wybierać najlepsze z dróg - trwa refleksja o misji Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu w 50. rocznicę powstania uczelni.
Sobotnią część świętowania rozpoczęła Msza św., której przewodniczył abp. A. Vincenzo Zani, sekretarz generalny Kongregacji Edukacji Katolickiej.
– Jesteśmy przekonani, że PWT we Wrocławiu przez 50 lat trwał w służbie Bogu i człowiekowi – mówił bp Ignacy Dec, wieloletni rektor uczelni. – Był i jest stróżem obiektywnego, integralnego wizerunku człowieka. W PRL-u ten wizerunek był zniekształcony przez marksizm, obecnie przez liberalizm, relatywizm oraz odradzający się znów marksizm, tzw. kulturowy. Jan Paweł II często powtarzał, że u źródeł totalitaryzmów XX wieku znalazł się błąd antropologiczny. W ideologii marksistowskiej człowiek został pomylony ze zwierzęciem, w ideologii liberalnej z Bogiem. Potrzeba nam integralnego obrazu człowieka. O niego dba wrocławska uczelnia.
Bp Ignacy podkreślił, że PWT stoi również na straży prawdziwego obrazu Boga, podejmował i podejmuje wnikliwą refleksję nad społeczną nauką Kościoła, społecznym zaangażowaniem katolików (wielka rola dokonań naukowych ks. prof. Józefa Majki), odegrał ogromną rolę w formowaniu wykładowców lokalnych seminariów afiliowanych do PWT oraz w przygotowywaniu katechetów pracujących w dolnośląskich szkołach. Uczelnia wspiera również działalność duszpasterską i ewangelizacyjną – choćby przez takie inicjatywy, jak Wrocławskie Dni Duszpasterskie organizowane od 1971 r. – PWT przetrwał czas komunizmu. Nie musi niczego odwoływać, nie wstydzi się żadnej pozycji teologicznej – zauważył biskup.
Po Eucharystii odbyła się promocja tomu 9. „Opera Omnia” Benedykta XVI – „Wiara w Piśmie i Tradycji”, rozpoczęta wystąpieniem kard. Gerharda L. Müllera – który podkreślał rolę Wrocławia w polsko-niemieckich relacjach. Relacjach, które przybrały formę szczególnej współpracy, np. w przypadku Jana Pawła II i kard. Josepha Ratzingera. Sam kard. Müller współpracuje z polskim kapłanem jako swoim sekretarzem. – Benedykt XVI jest jednym z największych teologów ubiegłego stulecia, którego Pan Bóg dał Kościołowi – podkreślił. O kolejnym tomie pozwalającym poznać myśl teologiczną papieża seniora, uważanego za „Mozarta teologii”, mówił ks. Krzysztof Góźdź (KUL) – redaktor serii.
W sobotę kontynuowano międzynarodową konferencję naukową z okazji 50-lecia uczelni, rozpoczęło się ponadto spotkanie absolwentów w auli PWT. Zainaugurował je rektor PWT, ks. Włodzimierz Wołyniec – wspominając o niektórych zmianach w funkcjonowaniu uczelni, które stanowią nowość dla absolwentów sprzed lat: oprócz teologii można studiować także na kierunku filozofia i kierunku pedagogika, wykłady podstawowe odbywają studenci świeccy wspólnie z klerykami. – Dziękujemy, że przecieracie nam ścieżki – mówiła do absolwentów Anna Waśków, przewodnicząca rady uczelnianej samorządu studenckiego. Dodała, że studiowanie teologii wymaga… odrobiny szaleństwa – stoi w poprzek wielu tendencjom we współczesnym świecie.
Maciej Dąbrowski, przewodniczący rady uczelnianej samorządu doktorantów, zaprosił słuchaczy do chwili refleksji nad modlitwą – którą rozpoczynał i rozpoczyna się każdy wykład na PWT. – Czy mamy być z czego dumni? Tak. Czy mamy się czego wstydzić? Tak – przyznał. Podkreślił, że PWT przechodzi wiele zmian, wiele jest jednak jeszcze przed uczelnią do zrobienia. Zauważył, że wielu studentów łączy fascynację teologiczną z innymi studiami, wielu też utrzymuje się z pracy niezwiązanej bezpośrednio z teologią. Swoją refleksję nad prawdami wiary łączy z innymi dziedzinami wiedzy. – Coraz bardziej w Kościele uwydatnia się pole działania dla świeckich – mówił, zwracając uwagę na fakt, że kapłani mają swoje zadania duszpasterskie, w których są niezastąpieni, natomiast w wielu dziedzinach istnieje pilna potrzeba zaangażowania świeckich. – Dawno minęły czasy, gdy studiowało się teologię tylko po to, by zostać katechetą.
Absolwenci mogli obejrzeć program artystyczny przygotowany przez studentów PWT pod kierunkiem Mariusza Drozdowskiego ukazujący dzieje Jonasza. – Gotów jestem do drogi, którą nie ja, ale Ty dla mnie wybrałeś – modli się na końcu główny bohater. Podczas poczęstunku na dziedzińcu PWT nie brakło okazji, by porozmawiać o różnych absolwenckich drogach dawnych studentów PWT – drogach biegnących przez wyższe uczelnie w kraju i za granicą, przez pracę katechetyczną, przez wielkie korporacje, prywatne firmy, pracę w handlu, gospodarstwie rolnym i wielu innych miejscach (więcej wkrótce).
Ks. Paweł Stypa z Fundacji Studium Culturae Ecclesiae zaprosił dawnych studentów PWT do wspólnego zaangażowania w rozmaite przedsięwzięcia w ramach planowanego Koła Absolwentów PWT.
Jak zauważył w prezentowanym podczas spotkania filmie ks. prof. Włodziemierz Wołyniec: „Żeby człowiek mógł się w pełni rozwinąć jako ludzka osoba, potrzebuje, bardziej lub mniej, teologii”.
W ramach jubileuszowych obchodów Schola Gregoriana Silesiensis wyśpiewała Nieszpory z uroczystości św. Jana Chrzciciela Agata Combik /Foto Gość