Możesz samodzielnie otworzyć jego skrzydła, przeczytać opis każdej ze scen i rzeźb, spojrzeć w oczy doktorom Kościoła i prześledzić dramatyczne dzieje św. Jana Chrzciciela.
O słynnym ołtarzu bp. Jerina z wrocławskiej katedry wiele ostatnio mówiono i pisano. Kto chciałby sam spokojnie zapoznać się z dziełem, ma niepowtarzalną okazję: 24 czerwca w katedrze otwarta została wystawa poświęcona bp. Andreasowi Jerinowi (biskupowi wrocławskiemu w latach 1585-1596) oraz ołtarzowi głównemu katedry wrocławskiej, który ufundował.
Na poszczególnych makietach poznamy poszczególne elementy dzieła i jego dzieje - aż po najnowsze wydarzenia: scalenie zachowanych elementów ołtarza w 2017 r., po niemal 70 latach, i jego prezentację w Muzeum Archidiecezjalnym, oraz podpisanie 11 stycznia 2018 r. listu intencyjnego w sprawie rekonstrukcji ołtarza (aktualnie prowadzony jest pierwszy etap tych prac).
List podpisali abp Józef Kupny i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, wraz z ks. Pawłem Cembrowiczem, proboszczem katedralnej parafii, i dr. hab. Piotrem Oszczanowskim, dyrektorem Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Szczególnie cenna w katedralnej wystawie jest możliwość kontaktu z makietą ołtarza, która umożliwia otwarcie go (w tzw. pierwszym i drugim otwarciu), przyjrzenie się z bliska przedstawieniom.
- Zwykle zwraca się uwagę na złotnicze elementy tego dzieła, tymczasem bardzo interesujące są sceny malarskie - mówi ks. Paweł Cembrowicz. - Na skrzydłach ołtarza widzimy całe życie św. Jana Chrzciciela, ukazane w formie niemal komiksowej. W pierwszym „kadrze” artysta uchwycił zarówno rozmowę Zachariasza z archaniołem, jak i jego późniejsze spotkanie z ludem. Dalej dostrzegamy Nawiedzenie, gdzie, co ciekawe, przedstawiono zarówno Maryję ze św. Elżbietą, jak i św. Józefa z Zachariaszem.
Warto zatrzymać się przed każdą z makiet. Wystawa znajduje się obok prezbiterium, w północnej nawie.
"Komiksowa" opowieść o św. Janie Chrzcicielu Agata Combik /Foto Gość