Muzycznie w kościele Świętego Krzyża

Jubileuszowa, XXV edycja Międzynarodowego Festiwalu Organowego Non Sola Scripta, rozpocznie się już w najbliższą niedzielę 1 lipca.

Koncerty organizowane będą w kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim co niedzielę przez całe lato o 19.00. Cykl spotkań zainauguruje koncert wybitnego organisty, dyrektora festiwalu, prof. Andrzeja Chorosińskiego, i znakomitego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki.

Jak podkreślają organizatorzy, wrocławski festiwal Non Sola Scripta, to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest łączenie organowej klasyki z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów. W tym roku na Ostrowie Tumskim usłyszymy kompozycje Chopina, Bacha czy Haendela, ale i Ennio Morricone, Wojciecha Kilara oraz Krzesimira Dębskiego.

Ważnym wydarzeniem będzie już pierwszy koncert. Prof. Andrzej Chorosiński to wybitny organista, który występował w tak renomowanych miejscach jak Katedra Notre-Dame w Paryżu, Aula im. Pawła VI w Watykanie czy Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku. Chorosiński jest autorem ponad 20 nagrań płytowych – wydawnictwo, które zarejestrował w bazylice w Licheniu w 2003 roku pokryło się podwójną platyną. Jego muzycznym partnerem podczas niedzielnego koncertu będzie znakomity, międzynarodowo nagradzany skrzypek Konstanty Andrzej Kulka. Od początku kariery muzycznej do dziś wykonał ponad 1500 koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie.
Koncerty Non Sola Scripta odbywają się w przepięknych wnętrzach gotyckiej Kolegiaty Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Na jego zachodniej emporze znajdują się 10-głosowe organy, zbudowane w 2002 roku przez Remigiusza Cynara z Wrocławia na podstawie zabytkowego instrumentu Franza Luxa z Lądka-Zdroju, zalane w czasie powodzi 1997 roku. Ponieważ w kościele nie ma chóru organowego, instrument został nietypowo umieszczony na poziomie posadzki kościoła.

Więcej informacji na temat rozpoczynającej się edycji znajduje się na stronie: strefakultury.pl/NonSolaScripta. Bilety (20/15 zł) dostępne są na stronie strefakultury.pl w kasie Impartu oraz na platformie eventim.pl i w stacjonarnych punktach sprzedaży Empik, Media Markt i Saturn. Pełen program znajduje się w załączniku

Plan kolejnych koncertów:

8.07 (niedziela), 19.00

Emanuel Bączkowski – organy

Roman Gryń ­– trąbka

15.07 (niedziela), 19.00

Jerzy Kukla – organy

Jacek Sribniak – klarnet

Małgorzata Orłowska – recytacje

22.07 (niedziela), 19.00

Roberto Bonetto (Włochy) – organy

Duet perkusyjny WOSK: Jacek Wota, Krystian Skubała

29.07 (niedziela), godz. 19.00

Johannes Skudlik - organy

Celtic Triangle:

Irena Davidson (Szkocja) – harfa celtycka

Lindsey Davidson (Szkocja) – dudy szkockie

Katarzyna Wiwer-Monita – sopran

5.08 (niedziela), 19.00

Roman Perucki – organy

Łukasz Długosz – flet

12.08 (niedziela), 19.00

Ourania Gassiou (Grecja) – organy

Krakowskie Trio Stroikowe:

Marek Mleczko – obój

Roman Widaszek ­– klarnet

Paweł Solecki – fagot

19.08 (niedziela), 19.00

Renate Lesieur (Litwa) – organy

Julia Karpeta – viola da gamba

Maurycy Raczyński – klawesyn

26.08 (niedziela), 19.00

Mateusz Rzewuski – organy

Dumitru Harea (Mołdawia) – fletnia Pana

2.09 (niedziela), 19.00

Giampaolo di Rosa (Włochy) – organy

ks. Zdzisław Madej – tenor

Michał Chorosiński – narrat.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..