Nowy numer 09/2024 Archiwum

Tam na wakacjach nie ma nudy

Kino plenerowe, komiksowy świat Tytusa, Romka i A’Tomka, warsztaty oraz pchli targ. We Wrocławiu nie mamy dostępu do morza czy gór, ale atrakcji wakacyjnych nie brakuje.

W Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej wakacje nie są wcale tzw. "okresem ogórkowym", a wręcz przeciwnie. To miejsce może stać się świetnym miejscem spędzania wolnego letniego czasu we Wrocławiu zarówno dla turystów, jak i samych mieszkańców.

Już w piątek 6 lipca rozpoczyna się tam cykl kina plenerowego. Na miłośników dobrej kinematrografii będą czekać wygodne leżaki i krzesełka oraz ciepłe koce na chłodniejsze wieczory. Pierwszym wyświetlonym filmem będzie musical La La Land. Cały repertuar wakacyjny znajdziesz TUTAJ.

- Do dyspozycji zmotoryzowanych widzów oddany zostanie parking przy Zajezdni i podobnie, jak w ubiegłym roku, filmy będzie można obejrzeć także z wnętrza własnego auta, słuchając ścieżki filmowej za pomocą radia. Nie zabraknie również food-trucków z przekąskami - wymienia Juliusz Woźny, rzecznik Centrum Historii Zajezdnia.

Nowością tegorocznego cyklu będą krótkie prelekcje prowadzone przez zaproszonych gości, które wprowadzą widzów w meandry prezentowanych filmów. Pokazy będą odbywać się w każdy wakacyjny piątek o godzinie 21:30. Wstęp wolny. 

Z powodu licznych próśb i wielkiego odzewu do C.H. Zajezdnia wraca niezwykła wystawa przedstawiająca komiksowy świat Tytusa, Romka i A'Tomka. Od 6 lipca do 26 sierpnia fani legendarnego komiksu autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego będą mogli podziwiać  wiernie odwzorowane modele pojazdów Profesora T. Alenta. Wśród nich m.in. mechaniczny koń Rozalia, Wannolot oraz spektakularny Wkrętacz, do którego nie tylko można będzie wsiąść i poczuć się jak pilot, ale i uczestniczyć w podróży do wnętrza Ziemi.

Z tej okazji w sobotę 7 lipca o godz. 13 i 16 odbędą się pokazy filmu "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń". O 13.30 zaplanowano wykład dr. Szymona Makucha pt.  "Lekcje historii Papcia Chmiela. Czego uczą nas Tytus, Romek i A'Tomek?”. A przed południem o 11 każdy chętny będzie mógł wziąć udział w warsztatach tworzenia komiksu od podstaw.

Zajezdnia zaprasza także na pchli . - Organizujemy targ rzeczy używanych i takich, które zalegają wam w domach (np. galanteria, książki, płyty, gry planszowe i komputerowe, filmy, starocie, garderoba, zabawki, drobne rękodzieło i przedmioty kolekcjonerskie). Będzie to miejsce spotkań hobbystów oraz twórców i odbiorców kultury. Każdy sprzedający we własnym zakresie organizuje sobie miejsce sprzedaży (np. stolik, krzesła, wieszaki) - tłumaczy J. Woźny.

Zgłoszenia przyjmowane będą najpóźniej na dzień przed wydarzeniem. Udział bezpłatny.  Terminarz pchlich targów to: 22 lipca, 26 sierpnia i 23 września od godz 11 do 14.

A na koniec "zajezdniowa" ciekawostka: -  Za nami kolejny rok szkolny. Chcielibyśmy nagrodzić wszystkich tych, którym się udało się zakończyć go z piątką z historii na świadectwie. Niezależnie od tego, czy spędzili godziny z nosem w książkach, czy też może przyswajanie faktów i dat przychodziło im z łatwością. Wszyscy, którzy na świadectwie za zeszły rok szkolny mają ocenę 5 z historii, w okresie wakacji zwiedzą wystawę główną za darmo - informuje Juliusz Woźny.

Aby tak się stało, należy przyjść z oryginałem lub kopią świadectwa.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy