Nowy numer 3/2021 Archiwum

Niepodległość na zielono

Do końca tego roku wrocławianie wskażą 100 lokalizacji, w których zostaną posadzone nowe drzewa, krzewy lub posiane łąki kwietne. To akcja miejska z okazji 100-lecia niepodległości.

Zielony Departament, Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Wrocław Rozmawia zapraszają do udziału we wspólnie organizowanej akcji zazieleniania wrocławskich ulic. Na ten cel Urząd Miejski Wrocławia przeznaczy 2 mln zł, które pochodzą z tegorocznej akcji „Rozliczam PIT we Wrocławiu”.

Do końca tego roku przy wskazanych przez wrocławian przynajmniej 100 ulicach zaczną pojawiać się drzewa, krzewy i łąki kwietne. Warunek jest jeden - zazielenią się jedynie działki gminne, ze szczególną preferencją lokalnych i osiedlowych ulic. Posadzone zostaną drzewa i krzewy, a także posiane łąki.

- Zależy nam na tym, aby Wrocław był zielonym miastem i aby w tym zazielenianiu brali czynnie udział mieszkańcy. Chcemy, żeby czuli się u siebie, żeby decydowali o swoim otoczeniu. To bardzo ważne. Lokalne zielone miejsca oprócz tego, że pięknie wyglądają, wprowadzają dobry nastrój do sąsiedzkich spotkań - mówi Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia.

Jak mogą zatem podejść do akcji mieszkańcy?

Wskazać na mapie Wrocławia ulicę, plac, skwer - miejsce, w którym Zarząd Zieleni Miejskiej będzie mógł posadzić drzewo, krzew czy też posiać łąkę kwietną. Swoje lokalizacje można zgłaszać przez trzy tygodnie, od 9 do 30 lipca TUTAJ.

- Przygotowujemy aplikację, która od 9 lipca będzie dostępna na portalu wroclaw.pl. Bardzo liczymy na to, że mieszkańcy chętnie wezmą udział w naszej akcji. Proces weryfikacji zgłoszeń zajmie nam z 3-4 tygodnie, ale liczymy na jak największą liczbę propozycji lokalizacji. Im więcej mieszkańców weźmie udział, tym lepiej - mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Na mapie, która zostanie uruchomiona od poniedziałku znajdą się lokalizacje zaproponowane przez mieszkańców. Propozycje muszą zawierać krótki opis miejsca (nazwa ulicy, odcinek do nasadzenia lub zasiania), rodzaj zieleni: drzewo, krzew lub łąka kwietna. Każde zgłoszenie należy potwierdzić kodem SMS.

- Na jednym osiedlu realizujemy nasadzenia przy maksymalnie 5 ulicach. Zależy nam, aby nowa zieleń pojawiła się w możliwie różnych częściach miasta i miała możliwie różną formę. Ale byłoby idealnie, gdyby mieszkańcy zgłaszając swoje pomysły, identyfikowali się z tymi drzewami. To będą ich drzewa, posadzone przez ZZM - mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej.

Decyduje kolejność zgłoszeń. Zarząd Zieleni Miejskiej zazieleni pierwszych 100 pozytywnie zweryfikowanych lokalizacji. Propozycje będą merytorycznie weryfikowane przez ZZM. Akcja sadzenia drzew, krzewów i siania łąk kwietnych rozpocznie się jesienią tego roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama