Nowy numer 44/2020 Archiwum

Brave Festival startuje w piątek

W dniu otwarcia, 13 lipca o 19.00, w Operze Wrocławskiej wystąpi Syrian Expat Philharmonic Orchestra z towarzyszeniem Orkiestry Leopoldinum. 14 lipca rozpocznie się 12. Przegląd Filmowy Brave Forbidden Cinema.

Orkiestra syryjskich filharmoników, którą usłyszymy pierwszego dnia, została utworzona przez muzyków uciekających przed wojną, rozproszonych po Europie. Powstała w Niemczech; kieruje nią kontrabasista Raed Jazbeh – wcześniej muzyk orkiestry symfonicznej w Damaszku. On i jego koledzy tworzący SEPO (Syrian Expat Philharmonic Orchestra) w swojej ojczyźnie należeli do elity, byli wirtuozami orkiestr w Damaszku i Aleppo. W Polsce wystąpią po raz pierwszy.

Raed Jazbeh podkreśla, że SEPO to nie zespół uchodźców, ale profesjonalna orkiestra na wygnaniu. Wykonują zarówno klasykę światową, jak i kompozycje z obszaru muzyki syryjskiej oraz arabskiej. Występowali na festiwalach muzyki klasycznej i w największych salach koncertowych Europy, m.in: Konzerthaus Berlin, Malmö Live Konserthus Sweden czy Megaron Concert Hall w Atenach.

Podczas Brave Festivalu SEPO wystąpi w 25-osobowym składzie z towarzyszeniem polskich muzyków z Orkiestry Leopoldinum we Wrocławiu, wspólnie zapraszając na koncert smyczkowy. W programie repertuar syryjskich kompozytorów muzyki poważnej, jak również zestaw kilku kompozycji wybitnych polskich twórców – Karłowicza, Kilara i Góreckiego.

14 lipca rozpocznie się towarzyszący festiwalowi 12. Przegląd Filmowy Brave Forbidden Cinema. Obejmuje on 20 filmów z całego świata. – Zobaczymy nowe filmy, o których głośno jest na świecie, a które nie są pokazywane w szerokiej dystrybucji w Polsce. Jestem przekonany, że będzie to gratka dla kinomanów. Jednocześnie wybraliśmy obrazy wpisujące się w tematykę tegorocznego Brave Festival. To przegląd dla każdego, kto jest zainteresowany nieupudrowanym i pogłębionym obrazem współczesnego świata – mówi Adam Kruk, kurator przeglądu.

Wszystkie projekcje zaplanowano w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.

Zobacz TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama