Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wieczory Czesławowe, czyli pełna kultura u dominikanów

To nowa inicjatywa kulturalna w ścisłym centrum Wrocławia. Na początek koncerty organowe. Potem różne spotkania.

Wieczory Czesławowe to nowa dominikańska oferta kulturalna w ścisłym centrum Wrocławia, która rozpocznie się cyklem koncertów muzyki organowej i kameralnej w kościele pw. św. Wojciecha we Wrocławiu na pl. Dominikańskim.

- Inicjatywa zrodziła się z potrzeby wzbogacenia oferty kulturalnej ścisłego centrum Wrocławia. Kościół oo. dominikanów położony jest w miejscu będącym swoistym tyglem współczesnego miasta. Tutaj mieszają i łączą się ze sobą warstwy kulturowe, religijne oraz ekonomiczne. W miejscu ważnym dla turystyki Wrocławia oraz religii (kaplica z grobem bł. Czesława, założyciela wrocławskich dominikanów, a od 1963 r. patrona Wrocławia) - mówi Tomasz Głuchowki, organizator.

W kościele tym, jako jednej z nielicznych świątyń, znajdują się dwa instrumenty organowe, o różnej stylistyce brzmieniowej. Organy, które pozwalają zaprezentować potencjalnym słuchaczom szerokie spectrum muzyki organowej i kameralnej. Ponadto jeden z nich to opus vitae Józefa Cynara, polskiego organmistrza, który na stałe wpisał się swoimi instrumentami w historię i organową panoramę Wrocławia. Podczas okołogodzinnego koncertu słuchacze będą mieli możliwość posłuchania obu instrumentów.

- Na razie zaplanowaliśmy cykl trzech koncertów. Pierwszy z nich odbędzie się w czwartek 19 lipca w wigilię uroczystości bł. Czesława. Kolejne koncerty odbędą się w cyklu comiesięcznym w środy wypadające w okolicach 20. dnia miesiąca, z czyli: 22 sierpnia i 21 września - tłumaczy T. Głuchowski.

Dlaczego akurat środy? - Tradycyjnie we wrocławskim klasztorze dominikanów są one dniem poświęconym bł. Czesławowi poprzez sprawowane cotygodniowe Msze wotywne i nabożeństwa do błogosławionego.

W roku jubileuszowym 100. rocznicy odzyskania niepodległości wystąpią polscy artyści-organiści z Polski, USA i Europy. Cykl zainauguruje dr Wojciech Wojtasiewicz, polski organista mieszkający w Stanach Zjednoczonych, następnie usłyszymy prof. Tomasza Adama Nowaka z Niemiec, a na zakończenie cyklu zagra dr Tomasz Głuchowski, organista wrocławskich dominikanów.

- Nie chcemy, żeby Wieczory Czesławowe ograniczyły się do muzyki, choć planujemy koncerty muzyki dawnej, występy chórów czy poezję śpiewaną. Oprócz tego są pomysły na wieczory poetyckie czy spotkania z autorami książek. Na wszystkie wydarzenia wstęp będzie wolny - zapowiada Tomasz Głuchowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL