powrót
Wiara.pl - Serwis

Wrocławski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • YouTube
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 21/2025
    GN 21/2025 Dokument:(9268666,Przyszłość świata)
  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
wroclaw.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji wrocławskiej → Cudo-Twórcy na poddaszu
Cudo-Twórcy na poddaszu  
Misternie zdobione przedmioty z Dalekiej Azji Agata Combik /Foto Gość

Cudo-Twórcy na poddaszu przejdź do galerii

Bucik z dawnych lat i radio "Szarotka", szklane arcydzieła, szkatułki japońskie i lodówka na gaz - Muzeum Narodowe we Wrocławiu, obchodzące 70-lecie istnienia, otwiera nową wystawę stałą.

Agata Combik Agata Combik

|

GOSC.PL

dodane 12.07.2018 18:13
0

Na ostatniej muzealnej kondygnacji zobaczymy rzemiosło i sztukę zdobniczą różnych epok, Sztukę Wschodu (m.in. z przedwojennej kolekcji wrocławskiego Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności) oraz współczesną ceramikę i szkło - w sumie ponad 1200 przedmiotów.

Pod tymi hasłami kryją się nieprzebrane bogactwa - misterne dzieła z Dalekiej Azji (w tym stroje samurajów), wywołujące uśmiech i nostalgię dawne sprzęty domowe, stare kuchenki, gry planszowe, puzderka, niezwykłe szklane kompozycje. „To jest wystawa, która opowiada i prezentuje świat stworzony rękoma człowieka, powstały w jego umyśle i wyobraźni, a następnie w mistrzowski sposób zmaterializowany w przedmio­cie użytkowym” - tłumaczą organizatorzy.

- Stając naprzeciw tych przedmiotów, uświadamiamy sobie, że człowiek jako gatunek tak bardzo się nie zmienia. Nasze potrzeby pozostają te same - mówi dyrektor muzeum Piotr Oszczanowski. - W naszej wystawie najważniejszy jest człowiek i jego potrzeby - potrzeba komunikowania się, zaspakajania głodu, ubierania się, pracy, zapewnienia sobie schronienia i... kreatywności, czego owocem jest mnóstwo „małych wynalazków” - mówi Małgorzata Korżel-Kraśna, jedna z kuratorek wystawy (obok Barbary Banaś i Doroty Róż-Mieleckiej).

Najstarsze przedmioty na wystawie pochodzą z VII w. p. Chr. Wśród najcenniejszych zabytków znajduje się szkatułka na przybory do kaligrafii suzuribako - dzieło jednego z najwybitniejszych reprezentantów czołowej japońskiej szkoły mistrzów laki - Iģarashi.

W ramach obchodów 70-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu przygotowano wiele propozycji. 14 lipca o 12.00 - „Niespodzianki w przybytku Muz, czyli o ciekawostkach Muzeum Narodowego we Wrocławiu” - wykład Jadwigi Jasińskiej-Sadury. Uczestnicy poznają krótką historię budynku, ekspozycji i upowszechniania zbiorów muzealnych. Prelegentka opowie o pracy muzealników i sekretach wybranych obiektów. Słuchacze dowiedzą się też, że nie tylko ludzie upodobali sobie gmach obecnego Muzeum Narodowego przy pl. Powstańców Warszawy 5. O tej godzinie przewidziano też oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Cudo-Twórcy” - Sztuka Wschodu, oprowadza Dorota Róż-Mielecka (zapisy: zapisy@mnwr.art.pl). Wstęp wolny. W godz. 13.00-15.00 - „Zaułek zabytków do oglądania, dotykania i wąchania” - zajęcia rodzinne poprowadzi Grzegorz Wojturski (zapisy: edukacja@mnwr.art.pl lub tel. 71/372 51 48). Wstęp wolny.

Cały program wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej muzeum.

Cudo-Twórcy na poddaszu   Niezwykły eksponat z XVIII w. pochodzący ze Zgorzelca - patchwork ukazujący, niczym w komiksie, wydarzenia historii zbawienia Agata Combik /Foto Gość

1 / 1
Cudo-Twórcy

Foto Gość DODANE 12.07.2018 AKTUALIZACJA 13.07.2018

Cudo-Twórcy

​Strój japońskiego wojownika, sprzęty służące do prania, szklane cuda - wystawa rzemiosła i sztuki zdobniczej, dzieł ze Wschodu oraz współczesnego szkła i ceramiki zaskoczy zwiedzających. Muzeum Narodowe we Wrocławiu, świętujące 70-lecie istnienia, udostępnia nową stałą ekspozycję.  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • 70-LECIE
  • CUDO-TWÓRCY
  • MUZEUM NARODOWE WE WROCŁAWIU
  • WYSTAWA

Polecane w subskrypcji

  • Jak interpretować sondaże? Opisują rzeczywistość czy raczej ją kreują?
    • Polska
    • Wojciech Teister
    Jak interpretować sondaże? Opisują rzeczywistość czy raczej ją kreują?
  • Rodziny zastępcze w kryzysie. System pieczy zastępczej wymaga pilnych zmian
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Rodziny zastępcze w kryzysie. System pieczy zastępczej wymaga pilnych zmian
  • „Wniebowstąpienie” w obrazie z XVI wieku
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Wniebowstąpienie” w obrazie z XVI wieku
  • Atak gazowy pod Bolimowem. Tutaj 110 lat temu użyto najwięcej gazów bojowych w I wojnie światowej
    • Historia
    • Przemysław Kucharczak
    Atak gazowy pod Bolimowem. Tutaj 110 lat temu użyto najwięcej gazów bojowych w I wojnie światowej
  • Narkotyki, przemoc, bezdomność to codzienność dzieci w Sudanie Południowym. Salezjanie chcą przywrócić im dzieciństwo
    • Świat
    • Magdalena Dobrzyniak
    Narkotyki, przemoc, bezdomność to codzienność dzieci w Sudanie Południowym. Salezjanie chcą przywrócić im dzieciństwo
  • Dlaczego Pan Bóg nie jest korkiem do wanny? Rozmowa z Kamilem Gąszowskim, autorem najnowszej książki z biblioteki „Małego Gościa”
    • Rozmowa
    • Marcin Jakimowicz
    Dlaczego Pan Bóg nie jest korkiem do wanny? Rozmowa z Kamilem Gąszowskim, autorem najnowszej książki z biblioteki „Małego Gościa”
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • ESM
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
  • Nasze media
    • MAŁY GOŚĆ
    • RADIO eM
    • WIARA.PL