Pielgrzymka dziękczynienia malowniczą trasą Via Libertatis to pomysł na wakacyjne uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Choć pielgrzymki szlakiem św. Jakuba są znane i lubiane, niewielu Dolnoślązaków wie o Camino pod nazwą Via Libertatis, czyli drodze wolności i niepodległości poprowadzonej w pobliżu kościołów, kaplic, miejsc kultu oraz terenów interesujących pod względem historycznym.
Ksiądz Tomasz Gopodaryk ma zamiar przemierzyć ją po raz pierwszy. Wrocławski kapelan Drogi św. Jakuba organizuje patriotyczną pielgrzymkę, która odbywać się będzie od 26 do 31 lipca.
– Chcemy symbolicznie upamiętnić ten wielki jubileusz stu lat polskiej niepodległości poprzez przejście 100 kilometrów. Poszukując inspiracji, natrafiłem właśnie na szlak Via Libertatis, który istnieje od ponad 3 lat. Nie jest on tak bardzo znany, więc myślę, że będzie to dla dolnośląskich pielgrzymów odkrycie czegoś nowego – tłumaczy kapłan.
Ścieżka wiedzie na wschód od Warszawy. Po drodze pielgrzymi mijają pomniki przypominające najważniejsze wydarzenia z historii Polski, m.in. bitwę warszawską.
– Na trasie znajduje się cmentarz polskich żołnierzy walczących z bolszewikami, który mamy w planie nawiedzić, by złożyć im hołd i pomodlić się za walczących o naszą wolność – mówi ks. Gospodaryk.
100 kilometrów w zależności od sił może być długim i krótkim dystansem pokonanym w 5 dni. – Każdy idzie w tzw. duchu Camino. To znaczy, że przejście szlakiem odbywa się zasadniczo indywidualnie lub w małych grupach, poza elementami wspólnej modlitwy czy odpoczynku – opisuje kapłan. Bagaż, który pielgrzym niesie na własnych plecach, nie powinien przekraczać 10 proc. jego wagi własnej (max. do 10 kg). Nie jedzie z grupą żaden samochód. – Warto zabrać ze sobą kijki trekkingowe, odpowiedni ubiór, wygodne i rozchodzone buty, kurtkę, nakrycie głowy – wyjaśnia organizator.
Pielgrzymi jakubowi przejdą kolejno od 26 lipca: 5,5 km, 31,6 km, 26,2 km, 27,5 km i 23,2 km. – Na czas drogi warto ze sobą zabrać małą flagę Polski, abyśmy dawali widoczny znak patriotycznego charakteru wyprawy – dodaje ks. Tomasz.
Zgłoszenia na pielgrzymkę należy kierować na adres: tgospodaryk@gmail.com do 24 lipca. Uczestnicy organizują sobie dojazd i powrót we własnym zakresie.