GN 2/2021 Archiwum

Potrzebna jest krew

Co chwilę gdzieś w kraju dochodzi do wypadku, a średnio jeden na dziesięciu pacjentów w szpitalu potrzebuje transfuzji. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Wrocławia zaprasza do oddawania krwi podczas wakacji.

"Czy wiesz, że co minutę ktoś potrzebuje krwi, a pacjenci niestety nie mają wakacji? Wystarczy godzina, żeby uratować komuś życie. Oddaj Krew już dziś" - czytamy w specjalnym komunikacie RCKiK.

Wakacje to tradycyjnie czas, gdy stany magazynowe krwi są na bardzo niskim poziomie. Braki były widoczne już przed wakacjami, zwłaszcza jeśli chodzi o grupy ujemne - „0-” i „B-”. - Zaczynamy odczuwać to, że wielu mieszkańców Wrocławia udało się na urlopy, a studenci i uczniowie wyjechali z miasta do domów lub na wypoczynek. Gdy miasto pustoszeje, liczba dawców bardzo spada - mówi Adrianna Franc, zastępca kierownika działu metodyczno-organizacyjnego i promocji RCKiK.

Przytacza też bardzo konkretne dane liczbowe. - W "sezonie" każdego dnia obsługujemy ok. 350 donatorów, co wystarcza, by zabezpieczyć zapotrzebowanie na krew dla wszystkich. W wakacje ta liczba spada nawet do ok. 200 osób - dodaje.

Jak zaznacza, nie ma możliwości by krwi zabrakło w przypadkach nagłych, gdy trzeba ratować ludzkie życie. Gorzej jest z zabiegami zaplanowanymi. - W przypadku niskich stanów krwi nasza ekspedycja wydaje krew tylko na ratunek, gdy lekarz zdecyduje, że życie pacjenta zależy tylko od leczenia krwią - zaznacza. Zauważa jednak, że RCKiK jest w kontakcie z innymi centrami krwiodawstwa w Polsce. - Jeżeli potrzeba wyjątkowo jakiejś grupy, a stany są bardzo niskie, to dzielimy się zasobami - dodaje.

To, że aktualnie najmniej jest zmagazynowanej krwi grup ujemnych nie jest przypadkiem. - Najmniejsza część populacji w Polsce ma właśnie tego rodzaju krew - zaledwie kilka procent. W przeciwieństwie do grup "0+" i "A+", które są najpopularniejsze - ma je ok. 30 proc. ludzi - wyjaśnia A. Franc.

Dlatego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zwraca się z apelem o podzielenie się najcenniejszym darem ratującym życie. Krew i jej składniki można oddawać w RCKiK im. prof. dr. hab. Tadeusza Dorobisza na ul. Czerwonego Krzyża 5/9 we Wrocławiu oraz podczas wielu akcji wyjazdowych. Ich plan można znaleźć na stronie www.rckik.wroclaw.pl, a poniżej harmonogram najbliższych, odbywających się w ramach akcji "Nie ma wakacji bez donacji":

  • Plac Solny: 28 lipca, 9 i 23 sierpnia, 7 września - w godzinach 12.00-16.30,
  • Sky Tower: 30 lipca, 27 sierpnia, 24 września - w godzinach 9.00-13.00,
  • Magnolia Park: 4 sierpnia, 15 września - w godzinach 12.00-16.00,
  • Dworzec PKP: 27 lipca, 10 i 29 sierpnia, 12 września - w godzinach 9.00-13.00.

Możesz zostać dawcą krwi, jeżeli:

  • jesteś osobą pełnoletnią, ale nie przekroczyłeś 65. roku życia,
  • czujesz się zdrowy,
  • ważysz nie mniej niż 50 kg,
  • pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi.

W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. dwa litry płynów. Przed pójściem do punktu krwiodawstwa zjedz lekki posiłek, zabierz ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości i zgłoś się do rejestracji. Tam uzyskasz pozostałe informacje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama