Nowy numer 3/2021 Archiwum

Poznaj papieży z perspektywy wielkiego kardynała

Znajdziesz tam kulisy ogłoszenia trzeciej tajemnicy fatimskiej, głośnego wystąpienia Benedykta XVI w Ratyzbonie czy opis rozmów Jana Pawła II z abp. Marcelem Lefebvrem. Zapraszamy do konkursu.

Całkiem niedawno nakładem wrocławskiego wydawnictwa TUM ukazała się bardzo cenna pozycja pt. "Moi papieże" autorstwa kard. Tarcisio Bertone. To nowe spojrzenie na postacie Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka dla polskich czytelników.

- Pomysł wydania publikacji kard. Bertone w wersji polskojęzycznej pochodzi od abp. Józefa Kupnego. Metropolita wrocławski chciał zaakcentować wizytę włoskiego hierarchy w naszym mieście m.in. na obchodach 50-lecia Papieskiego Wydziału Teologicznego. Poza tym koncepcja przekładu zagranicznych autorów w naszym wydawnictwie uatrakcyjnia jego ofertę - mówi ks. dr Patryk Gołubców, dyrektor wydawnictwa TUM.

Podkreśla fakt, że kard. Bertone jest znany wrocławskiemu środowisku akademickiemu. Przed kilkoma laty odebrał bowiem tytuł honoris causa PWT. To jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

- Dlatego książka "Moi papieże" należy do nowatorskich zarówno na poziomie treści, jak i formy. Obala stereotypy, jet pozbawiona patosu czy zbyt trudnego słownictwa dla czytelnika. Od razu zauważa się lekkość pióra autora w przekazywaniu osobistych przeżyć związanych ze spotkaniami z papieżami, od Piusa XII do Franciszka - opowiada ks. dr Gołubców.

Nowość wydawnictwa TUM pokazuje przystępny obraz kształtowania się relacji na szczytach władzy kościelnej. Autor opisuje swoje przeżycia z dbałością i przekonaniem, że mówi o obecności Boga w życiu człowieka i historii Kościoła.

- Zachęcam do tego, by sięgnąć po tę pozycję. Znajdziemy tam m.in. kulisy ogłoszenia trzeciej tajemnicy fatimskiej, opis rozmów Jana Pawła II z abp. Marcelem Lefebvrem czy głośne wystąpienie Benedykta XVI w Ratyzbonie, które odbiło się szerokim echem w kontekście stosunków Kościoła z islamem - wymienia dyrektor wydawnictwa TUM.

"Myliłby się jednak ten, kto odbierałby dzieło kardynała Bertonego jako kronikę wydarzeń zza Spiżowej Bramy. Wspomnienia i relacje stanowią jedynie tło do tego, by mówić o Bogu - napisał w słowie wstępnym do książki abp Józef Kupny.

Książka jest do nabycia w Księgarni Archidiecezjalnej przy katedrze na Ostrowie Tumskim, a dla czytelników "Gościa" przygotowaliśmy konkurs. Do wygrania 1 egzemplarz pozycji "Moi papieże" (na zdjęciu).

Aby wziąć udział w konkursie należy:

1. Udostępnić ten artykuł na swoim profilu na Facebooku

2. Napisać maila do redakcji na adres wroclaw@gosc.pl ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz uzasadnieniem, dlaczego książka powinna trafić właśnie do ciebie. W temacie należy wpisać "Moi papieże".

Wśród nadesłanych odpowiedzi wygrywa dziesiąta w kolejności, która została odebrana przez redakcyjną skrzynkę mailową.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama