GN 2/2021 Archiwum

Unikniesz kolejek, krócej poczekasz na wypłatę

Wrocławskie wnioski do programów 500+ i pierwszej edycji 300+ ("Dobry start") zostały uproszczone. Dlaczego warto je złożyć jeszcze do końca lipca lub na początku sierpnia?

- Zachęcamy obywateli, by do końca lipca składali wnioski elektronicznie, wtedy szybciej pieniądze znajdą się w ich kieszeniach, ponieważ wnioski będą realizowane na bieżąco. Można to robić za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez portal emp@tia. Bez kolejek, bez wychodzenia z domu w prosty sposób - mówi Andrzej Mańkowski z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Przypomina jednocześnie, że od 1 sierpnia MOPS przyjmuje wnioski drogą papierową. Tym razem pracownicy stworzyli nowe formularze wniosków.

- Wnioski zostały uproszczone, przez co są łatwe do odczytania i cała procedura administracyjna została skrócona - informuje zastępca dyrektora wrocławskiego MOPS-u.

Statystyka dolnośląska pokazuje, że na chwilę obecną złożono 20 tysięcy wniosków w ramach programu 500+, natomiast jeśli chodzi pierwszej edycji programu „Dobry start - 300 złotych dla ucznia” to liczba przekraczająca 66 tysięcy.

- W ramach „Dobrego startu” wpłynęło do nas 18 200 wniosków od wrocławian. Daje to w sumie około 24 000 dzieci, które otrzymają wyprawki. 16 600 wniosków jest już przygotowane do wypłat. Pierwsze z nich zostały zrobione wczoraj. Otrzymaliśmy na razie 4 miliony złotych do wydania. Następna transza pojawi się w połowie sierpnia - stwierdza pracownik MOPS-u.

Apeluje także o mobilizację przy składaniu wniosków o 500+, ponieważ na razie jest ich dość mało (6500), a MOPS może na chwilę obecną realizować je na bieżąco.

- Jeśli złożymy wniosek teraz, w październiku od razu otrzymamy pieniądze. Sierpień to miesiąc, kiedy zaczniemy przyjmować wnioski papierowe. Wtedy klientów mamy bardzo dużo i ta praca nie będzie szła tak szybko. Zatem koniec lipca na złożenie wniosków okazuje się kluczowy - dodaje Mańkowski.

Od 1 sierpnia wnioski można składać w kilku miejscach we Wrocławiu: ul. Namysłowska 8, ul. Hubska 30-32, ul. Strzegomska 6 (pokój 27), ul. Braniborska 6-8, ul. Średzka 42, ul. Nowowiejska 102, ul. Oficerska 9a, ul. Kniaziewicza 29a, ul. Krzywoustego 296, pl. św. Macieja 19.

- Mamy trzy rodzaje wniosków. Wniosek niedochodowy na 500+ i wniosek na Dobry Start są prostsze, dlatego polecamy składać je w punktach pracy terenowej i socjalnej, ponieważ nie wymagają większej konsultacji. W przypadku wątpliwości i dodatkowych pytań zapraszamy na ul. Namysłowską, Hubską i Strzegomską - zapowiada Andrzej Mańkowski.

Jego zdaniem największe kolejki szykują się na koniec sierpnia, kiedy wrocławianie wrócą z urlopów. Wnioski w ramach programu 300+ złożone do końca lipca i w sierpniu to duża szansa na wypłatę pieniędzy dla obywateli do końca września.

- Oczywiście mimo nowych wzorów papierowych wniosków zachęcamy do korzystania z elektronicznej możliwości ich składania. Wiemy z doświadczenia ubiegłego roku, że od 1 sierpnia ustawi się dosyć duża kolejka - podkreśla Natalia Siekierka, kierownik działu świadczeń wrocławskiego MOPS-u.

Na czym polega uproszczenie wniosków? Dokument, który miał niegdyś 9 stron, teraz ma ich jedynie 4. Jest prostszy do odczytania, napisany bardziej zrozumiałym językiem, a jego wypełnienie zajmuje mniej czasu.

- Spodziewamy się, że szybciej obsłużymy klientów. Po konsultacjach każdy z wniosków został skrócony o połowę. Nikt nie będzie miał problemu z identyfikacją wniosku, ponieważ zostały oznaczone kolorystycznie oraz literami. Szata graficzna każdego z nich jest podobna, żeby osoby, które wypełniają wnioski w kilku świadczeniach sprawnie poradziły sobie z kolejnymi - uzupełnia N. Siekierka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama