Nowy numer 43/2020 Archiwum

Niepodległościowa uczta kulturalna

Muzyka, sztuka, poezja, a wszystko w patriotycznym wydaniu.

Z okazji 100-lecia niepodległości w kościele NMP na Piasku odbył się koncert pieśni patriotycznej i legionowej w ramach Festiwalu Polonia Cantans.

Muzyce towarzyszyła sztuka w formie multimedialnej wystawy stu portretów legionistów polskich autorstwa Piotra Rafałko, który również wystąpił tego wieczoru jako tenor. Absolwent Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie jest laureatem wielu prestiżowych konkursów. Występował na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą.

Koncert w związku z ogłoszonym rokiem Zbigniewa Herberta poprzedził kwadrans poetycki z wierszami tego poety w wykonaniu Katolickiego Koła Literackiego "Źródło" i Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta w Lublinie - Oddział we Wrocławiu.

Przed wrocławską publicznością wystąpili Katarzyna Bochyńska-Wojdył oraz Piotr Rafałko - tenor. Akompaniował na fortepianie będzie Andrzej Płonczyński.

- Dedykacja ogólna dotyczy oczywiście 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Ale mamy także inne dedykacje. Jednym z 15 współzałożycieli polskiego gniazda jest Krzysztof Berner, wnuk polskiego legionisty Ignacego Bernera i to jemu także poświęcony jest ten koncert. Drugą dedykację kierujemy do Janusza Zakrzeńskiego, aktora, który wcielił się w rolę marszałka Piłsudskiego. To on jest praprzyczyną tego, że taki skład występuje tu dzisiaj w kościele na Piasku - mówił witając zebranych Jerzy Ziomek, dyrektor letniego festiwalu kultury Polonia Cantans.

VIII Letni Festiwal Kultury Polonia Cantans potrwa do 5 sierpnia. Dokładny program znajdziecie TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama