GN 33/2019 Archiwum

Jadwiżańska wystawa i konkurs w Brzegu

Zamek, w którym dziś mieści się Muzeum Piastów Śląskich, wzniesiony został przez potomków Henryka Brodatego i jego żony. W tym roku sławna księżna i jej rodzina zostają tu w szczególny sposób przypomniani.

W zamkowych wnętrzach już można oglądać poświęconą św. Jadwidze wystawę (która zostanie jeszcze we wrześniu uzupełniona przez prace dzieci i młodzieży nadesłane na ogłoszony konkurs). Zobaczymy tu m.in. współczesny tryptyk autorstwa Janusza Myrny ze scenami z pól bitwy pod Legnicą, repliki pieczęci książęcych Henryków Brodatego i Pobożnego, jadwiżańskie eksponaty wypożyczone z brzeskiego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego czy kopię średniowiecznej rzeźby św. Jadwigi pochodzącej z Żagania, która była eksponowana 23 listopada 1989 r. w Krzyżowej, podczas Mszy Pojednania z udziałem premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. Sporo miejsca poświęcono reprodukcjom miniatur z Kodeksu Lubińskiego, obrazujących Legendę o św. Jadwidze. Kodeks powstał dzięki brzeskiemu księciu Ludwikowi I, prapraprawnukowi Jadwigi, który gorliwie propagował jej kult. Legenda została spisana na jego zlecenie w 1353 r. przez Mikołaja Pruzię, a stało się to w ramach przygotowań do 100. rocznicy kanonizacji patronki Śląska, przypadającej w 1367 roku.

W zamku - również poza trwającą obecnie wystawą - mnóstwo jest eksponatów związanych ze św. Jadwigą i jej bliskimi. Wraz z mężem i synem jest widoczna na przykład w sali poświęconej strojom z epoki, a repliki płyt nagrobnych obu Henryków znajdziemy w zamkowych podziemiach. Jadwiga patronuje również zamkowej kaplicy.

19 września w Brzegu odbędzie się otwarta dla wszystkich konferencja "Kult św. Jadwigi i Piastowie Brzescy". Podczas niej zostanie rozstrzygnięty konkurs literacko-plastyczny, ogłoszony przez Dariusza Byczkowskiego, dyrektora Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Adresowany jest on do dzieci i młodzieży, a obejmuje dwie kategorie, jeśli chodzi o formę - literacką (opowiadanie) i plastyczną (malarstwo, rysunek). Rozgrywa się w dwóch kategoriach wiekowych - szkoły podstawowe i gimnazja oraz szkoły średnie.

Prace konkursowe w wersji papierowej można przekazywać do 14 września osobiście lub pocztą na adres: Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, pl. Zamkowy 1, 49-300 Brzeg.

- Młodzież potrzebuje autorytetów, wzorców. Jadwiga - nazwana przez kogoś "średniowieczną Matką Teresą z Kalkuty" - świetnie się do tego nadaje - mówi dyrektor, podkreślając, że wciąż jeszcze śląska księżna jest mało znana.

Jadwiżańska wystawa i konkurs w Brzegu   Słynny budynek bramny Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, z przedstawieniami władców Polski i Śląska Agata Combik /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL