Reprezentuje jego cechy, uwidacznia jego możliwości. Wojsko to patriotyzm odpowiedzialność, dyscyplina, ofiarność i poświęcenie.
W 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej wrocławianie zebrali się na rynku, aby oddać cześć bohaterom tamtych dni i uczcić w Garnizonie Wrocław święto Wojska Polskiego. Przyznano także mianowania, odznaczenia i wyróżnienia.
Wojsko Polskie w 1920 r. odniosło wielkie zwycięstwo nad Armią Czerwoną, dając przykład wielkiej determinacji i bohaterstwa. - Raduj się, matko Polsko, że możemy dziś na wrocławskim rynku cieszyć się, gratulować i świętować z żołnierzami Wojska Polskiego. Na przestrzeni naszych dziejów nie ma większego honoru niż nosić mundur żołnierza polskiego - mówił wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński.
Zaznaczył, że Polacy walczyli przez wieki z „Bogurodzicą” i „Boże, coś Polskę” na ustach. - A my dzisiaj z dumą i honorem możemy śpiewać: „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie”. To wielki przywilej pracować w wolnym i niepodległym kraju. Ale nie tylko - to także przywilej i obowiązek. Drodzy żołnierze, niech Bóg ma was w opiece - podsumował wicewojewoda.
Płk Dariusz Krzywdziński, dowódca Garnizonu Wrocław, podkreślił, że święto Wojska Polskiego obchodzone 15 sierpnia nawiązuje do tradycji II Rzeczpospolitej. Zacytował słowa Józefa Piłsudskiego napisane w październiku 1920 r. w dziękczynnym rozkazie do żołnierzy:
Praca była ciężka, a że była rzetelna, zaświadcza o tym tysiące mogił i krzyży żołnierskich rozsianych na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Od dalekiego Dniepru do rodzinnej Wisły.
- Dziś wspominamy tamten czas z wielkim szacunkiem i zadumą. Rocznica Bitwy Warszawskiej kieruje nasza uwagę na to, co w życiu państwa i narodu jest najcenniejsze - na cnoty narodowe, z którymi powinniśmy się utożsamiać i do których dążymy. Na umiłowanie wolności, suwerenności, honoru i wierności w służbie ojczyzny - przemawiał płk Krzywdziński.
Jak opisał, patriotyzm i wola walki zatryumfowały nad rosyjską nawałnicą w 1920 roku. Wspominając tamten czas, chylimy czoła przed bohaterami, przed ofiarnością i poświęceniem ówczesnego pokolenia Polaków. Dzieje bitewnych zmagań są wyznacznikami narodowej tożsamości, a pamięć o nich jest naszym obowiązkiem.
- Pamiętajmy również o wielu pokoleniach Polaków, składających ofiarę krwi w walce o niepodległości, przetrwanie i nienaruszalność granic. Wojsko jest częścią społeczeństwa, częścią narodu. Reprezentuje jego cechy, uwidacznia jego możliwości. A święto Wojska Polskiego to nie tylko święto żołnierzy, lecz wszystkich Polaków, narodu mogącego żyć bezpiecznie - stwierdził dowódca Garnizonu Wrocław.
Jego zdaniem wojsko to patriotyzm, odpowiedzialność, dyscyplina, ofiarność i poświęcenie.