GN 2/2021 Archiwum

Wieczorem piękne dźwięki organowe

Zapraszamy na kolejny koncert organowy w ramach Wieczorów Czesławowych. W środę 22 sierpnia wystąpi prof. Tomasz Adam Nowak.

Wieczory Czesławowe to dominikańska oferta kulturalna w ścisłym centrum Wrocławia, cykl koncertów organowych na światowym poziomie. Tym razem wystąpi prof. Tomasz Adam Nowak, organista mieszkający i pracujący na co dzień w Niemczech.

Koncert odbędzie się w kościele Dominikanów (pl. Dominikański 2) 22 sierpnia (środa) o godzinie 20. W programie koncertu: G.F. Haendel, J. Ch. Fr. Bach, J. Haydn i improwizacje.

Tomasz Adam Nowak ukończył z wyróżnieniem studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Joachima Grubicha w 1987 roku. Współpracy ze znakomitym pianista-pedagogiem Kajetanem Mochtakiem podczas studiów warszawskich zawdzięcza artysta decydujące dla artystycznego rozwoju impulsy.

Dalsze studia organowe kontynuował w Monachium u Franza Lehrndorfera, Amsterdamie u Ewalda Kooimana oraz w Paryżu u Marie-Claire Alain. Ukończył tez studia muzyki kościelnej w Wyższej Szkole Muzycznej w Essen. Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych w Budapeszcie, Kamieniu Pomorskim, Lüneburgu, Berlinie, Wiesbaden, oraz - jako jedyny Polak w ponad 50-letniej historii konkursu – zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Organowej w Haarlem w Holandii.

Koncertuje w większości krajów europejskich. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia oraz niemieckich rozgłośni radiowych, jak tez nagrań płyt kompaktowych. W latach 1994-2018 wykonał w Niemczech, w cyklu koncertów, siedmiokrotnie wszystkie dzieła organowe J. S. Bacha.

W 2001 roku utrwalił komplet tych dziel na 12 płytach kompaktowych. Jest profesorem organów i improwizacji w Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold jak tez organista w kościele św. Lamberta w Münster (Westfalia). Prowadzi międzynarodowe kursy z zakresu interpretacji i improwizacji organowej. Jako solista współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi Europy.

W roku jubileuszowym 100-lecia odzyskania niepodległości wystąpią tylko polscy artyści-organiści, jednocześnie mieszkający zarówno w naszym kraju jak i w USA czy też w Niemczech. Cykl zainaugurował dr Wojciech Wojtasiewicz, niebawem usłyszymy prof. Tomasza Adama Nowaka z Niemiec, a na zakończenie cyklu dra Tomasza Głuchowskiego, organistę wrocławskich dominikanów.

Spotkania z muzyką organową i kameralną, powstały z potrzeby wzbogacenia oferty kulturalnej ścisłego centrum Wrocławia. Koncerty odbywają się w cyklu comiesięcznym w środy: 22 sierpnia i 19 września o godz. 20.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama