Nowy numer 33/2019 Archiwum

Nie tylko dla melomanów

W Jelczu-Laskowicach trwa V Międzynarodowy Festiwal Organowy. 25 sierpnia o 19.00 w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego wystąpi organista z Holandii Martin Zonnenberg.

Od młodości pasjonowała go muzyka organowa. Już w wieku 12 lat akompaniamentem towarzyszył kilku chórom. Uczył się w instytucie muzycznym w Hadze i Den Bosch, gdzie specjalizował się w nauczaniu muzyki w szkole. Martin jest organistą w Sliedrecht, dyrygentem chóru męskiego „Concertino” w kościele w Sliedrecht, ponadto jest również zaangażowany w komponowanie i orkiestrację muzyki do znanego programu holenderskiej stacji telewizyjnej.

Poza Europą Martin Zonnenberg występował jako dyrygent, pianista i organista w Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych. Jako kompozytor znany jest z różnych kompozycji na chór, organy i orkiestrę. W 2002 roku został odznaczony za wybitne zasługi muzyczne przez państwowe Królestwo Niderlandów (Lid in de orde van Oranje Nassau).

W programie drugiego koncertu V Międzynarodowego Festiwalu Organowego znajdą się utwory J. S. Bacha, M. Zonnenberga, E. Griega, E. Passiniego, S. Rachmaninoffa, czy J. M. Pluma

Festiwal w Jelczu-Laskowicach składa się z cyklu czterech sobotnich koncertów w wykonaniu znakomitych artystów z Polski i z zagranicy. Organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta i Gminy, Miejsko-Gminne Centrum Kultury oraz parafia pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach – gdzie znajdują się wysokiej klasy organy.

Festiwal ma na celu popularyzację piękna kameralnej muzyki organowej w środowisku melomanów, zarówno muzyków profesjonalnych jak i amatorów. Specyficzny charakter Festiwalu Organowego polega na współbrzmieniu organów jako instrumentu przewodniego z innymi instrumentami towarzyszącymi oraz śpiewem solistów.

Funkcję dyrektorów artystycznych festiwalu pełnią Jan Drozdowicz – organmistrz, członek Światowej Federacji Budowniczych Organów oraz Łukasz Romanek, muzyk, pedagog, wicedyrektor Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL