Kapituła Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia przyznała tegoroczne wyróżnienie Papieskiemu Wydziałowi Teologicznemu we Wrocławiu.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 13 września o 17.00 w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Jak czytamy w komunikacie Kapituły, uczelnia została wyróżniona „w 50-lecie odnowienia struktur akademickich - za twórczy wkład i edukacyjny wysiłek w kontynuację kilkusetletniej tradycji kształcenia teologicznego we Wrocławiu, w służbie Bogu i Kościołowi”.
Fundatorem Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Celem wyróżnienia jest promocja wartości chrześcijańskich i humanistycznych, patriotyzmu, etosu pracy, oddania dla Ziemi Śląskiej. Przyznawana od 1963 roku, jest najstarszą regionalną nagrodą w Polsce.
W ubiegłych latach otrzymali ją m.in. Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy, bp Stefan Cichy, ks. prof. dr hab. Józef Pater, abp Alfons Nossol, Wojciech Kilar, prof. Jan Miodek, zespół „Śląsk”, s. Ewa Jędrzejak SCB, Franciszek Pieczka, Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach, Jerzy Duda-Gracz, prof. Zbigniew Religa.
Juliusz Ligoń, którego imię nosi nagroda, to śląski poeta ludowy, publicysta i polski działacz społeczny, żyjący w latach 1823-1889. Za swą działalność propolską był wielokrotnie szykanowany, utrudniano mu podjęcie stałej pracy zarobkowej i poddawano częstym rewizjom. Na ciężką sytuację materialną rodziny Ligoniów składały się również wysokie kary finansowe, przez co z żoną i sześciorgiem dzieci żył w ubóstwie. Zmarł wskutek ciężkiej choroby, 17 listopada 1889 r. Jego grób znajduje się na cmentarzu przy chorzowskiej parafii pw. św. Barbary.