Nowy numer 41/2019 Archiwum

Dążyli do wolności

Obchody kolejnej rocznicy strajków w 1980 r. odbyły się we Wrocławiu 26 sierpnia.

Uroczystości rozpoczęły się od modlitwy na cmentarzu przy pomniku Kazimierza Michalczyka, który zmarł od postrzału w stanie wojennym oraz przy grobach Piotra Bednarza i Mari Zapart – wieloletnich działaczy Solidarności.

Następnie w kościele św. Klemensa Dworzaka przy Alei Pracy – w asyście sztandarów poszczególnych organizacji związkowych – bp Andrzej Siemieniewski przewodniczył Mszy św. Przy ołtarzu stanęli byli i obecni kapelani Związku. W kazaniu biskup podkreślił, że mimo upływu lat są ręce, które trzymają sztandary, są ludzie którzy żyją ideą Solidarności. W ostatnich latach społeczeństwo cieszy się wolnością, którą kaznodzieja przyrównał do tablicy. Obywatele mogą na niej zapisać słowa mądre i piękne, ale też nie warte zapamiętania. Wezwał, abyśmy godnie korzystali z wywalczonej wolności.

Tradycyjnie uroczystości przeniosły się na ulicę Grabiszyńską na teren dawnej Zajezdni VII MPK. Wieńce i kwiaty zostały złożone przy tablicy upamiętniającej miejsce, gdzie w 1980 roku rodziła się dolnośląska Solidarność. Do związkowców dołączyli parlamentarzyści i samorządowcy. Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak dziękował za zmiany, które rozpoczęła Solidarność, a kontynuują przedstawiciele następnych pokoleń.

Dążyli do wolności   Msza św. w kościele pw. św. Klemensa Dworzaka Tomasz Białaszczyk Dążyli do wolności   W uroczystościach uczestniczył wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak Tomasz Białaszczyk

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL