Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dążyli do wolności

Obchody kolejnej rocznicy strajków w 1980 r. odbyły się we Wrocławiu 26 sierpnia.

Uroczystości rozpoczęły się od modlitwy na cmentarzu przy pomniku Kazimierza Michalczyka, który zmarł od postrzału w stanie wojennym oraz przy grobach Piotra Bednarza i Mari Zapart – wieloletnich działaczy Solidarności.

Następnie w kościele św. Klemensa Dworzaka przy Alei Pracy – w asyście sztandarów poszczególnych organizacji związkowych – bp Andrzej Siemieniewski przewodniczył Mszy św. Przy ołtarzu stanęli byli i obecni kapelani Związku. W kazaniu biskup podkreślił, że mimo upływu lat są ręce, które trzymają sztandary, są ludzie którzy żyją ideą Solidarności. W ostatnich latach społeczeństwo cieszy się wolnością, którą kaznodzieja przyrównał do tablicy. Obywatele mogą na niej zapisać słowa mądre i piękne, ale też nie warte zapamiętania. Wezwał, abyśmy godnie korzystali z wywalczonej wolności.

Tradycyjnie uroczystości przeniosły się na ulicę Grabiszyńską na teren dawnej Zajezdni VII MPK. Wieńce i kwiaty zostały złożone przy tablicy upamiętniającej miejsce, gdzie w 1980 roku rodziła się dolnośląska Solidarność. Do związkowców dołączyli parlamentarzyści i samorządowcy. Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak dziękował za zmiany, które rozpoczęła Solidarność, a kontynuują przedstawiciele następnych pokoleń.

Dążyli do wolności   Msza św. w kościele pw. św. Klemensa Dworzaka Tomasz Białaszczyk Dążyli do wolności   W uroczystościach uczestniczył wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak Tomasz Białaszczyk

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama