Nowy numer 44/2020 Archiwum

Nadszedł czas zmian

We Wrocławiu spotkało się 87 rektorów i przełożonych seminaryjnych. Wśród gości były delegacje z Białorusi, Ukrainy i Orchard Lake w USA.

Wrocławski zjazd był 53. i stał się okazją do zastanowienia się nad kwestią posłuszeństwa w formacji seminaryjnej. Przewodniczący Konferencji Rektorów WSD diecezjalnych i duchownych i rektor z Koszalina, ks. Wojciech Wójtowicz, zaznacza, że perspektywa rozważań nie dotyczyła jednak tego, „jak okiełznać kleryka”.

Wychowywanie priorytetem

– Po pierwsze chodzi nam o to, by znaleźć drogę do tego, jak być dobrym przełożonym, jak stawać się dobrym rektorem, jak kształtować samego siebie, żeby kreować przestrzeń dialogu, zrozumienia i w konsekwencji przestrzeń posłuszeństwa w seminarium. Ta tematyka wtórnie dotyczy naszych relacji z alumnami, wychowania i reform, które przeprowadzamy dzisiaj w seminariach. Żeby dobrze wychowywać, trzeba być dobrym wychowawcą – i to jest priorytet – wyjaśnia. Przewodniczący Konferencji Rektorów WSD zaznacza, że polskie seminaria są aktualnie na etapie drogi, która prowadzi ku wielu reformom i do konkretnych rozwiązań strukturalnych. – Należy zauważyć, że dyskusja o kapłaństwie stała się domeną publicystów. To dotyczy również powołań – dodaje.

Nie ma ucieczki przed problemami

Rektor z Koszalina przyznaje, że rozmowy dotyczyły też innych kwestii, np. kryzysu powołań. Zachęca jednak do pewnej ostrożności przy używaniu tego sformułowania, bo jest ono nieprecyzyjne. – Jeśli kryzysem jest oddzielanie „ziaren dobrych od złych”, to niech on będzie realny. – Niech to będzie formacja, która dzisiaj jeszcze bardziej niż dotąd zwraca uwagę na to, żeby kandydaci do seminarium byli dobrze ukształtowani i wykształceni. Niech to będzie formacja, która zwróci uwagę, kto do seminarium jest przyjmowany – zaznacza. Odnosząc się do realnej mniejszej liczby kleryków, podkreśla, że trzeba spojrzeć na to zjawisko szerzej. – Musielibyśmy się tutaj zmierzyć z całym wachlarzem socjologicznym, np. demografią – analizuje. Przyznaje też, że bardzo ważny dla powołań jest czynnik osobowościowy kapłanów, których potencjalni seminarzyści spotykają na swojej drodze – ich świadectwo lub antyświadectwo. Odniósł się również do problemu pedofilii. – Środowisko Kościoła w Polsce i środowiska formacyjne od wielu lat angażują się w programy profilaktyki i prewencji. Wielu wychowawców przeszło odpowiednie, profesjonalne szkolenia – mówi. Zwraca uwagę, że prowadzą je często ludzie świeccy spoza orbity Kościoła. – Chcemy słuchać i chcemy, aby nas słuchano. Nie uciekamy od problemu w landrynkową, laurkową rzeczywistość myślenia, że wszystko jest w porządku i nic się nie stało.

Formacja i nowy duch

Gościem zjazdu był przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. duchowieństwa, prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński. – Zaprosiliśmy księdza prymasa, bo dobrze wiemy, że skala problemów Kościoła, skala trudności, krytyk zewnętrznych jest tak ogromna, że chcemy jako rektorzy posłuchać głosu odpowiedzialnych za formację duchowieństwa w Polsce. Chcemy pytać, na jakim etapie stawania w prawdzie jesteśmy aktualnie w naszej ojczyźnie i co może robić formacja seminaryjna, aby tego typu trudności, problemów czy wręcz skandalicznych nadużyć w polskim Kościele uniknąć – mówi ks. W. Wójtowicz. Metropolita gnieźnieński zaznacza, że patrząc na kapłaństwo i powołania jako wyzwanie, należy starać się je zawierzyć Panu Bogu i odczytywać, jaki jest zamysł Boży na ten czas. Zaznacza, że nie możemy panikować, ale również nie możemy lekceważyć tego, z czym kapłaństwo się zmaga. Dodaje, że pewną szansą w tej sytuacji są prowadzone od 2016 r. prace nad nowymi zasadami formacji. – One mają przede wszystkim pokazać nowego ducha – mówił w rozmowie z mediami. Arcybiskup Polak zwrócił uwagę na potrzebę dobrego funkcjonowania duszpasterstwa młodzieży jako przestrzeni do odkrywania swojego powołania życiowego oraz formacji seminaryjnej rozpoczynającej się czasem propedeutycznym i kontynuowanej po zakończeniu studiów. Prymas podkreśla, że zwiększeniu liczby powołań na pewno nie sprzyja negatywny wizerunek kapłaństwa w mediach. – To wymaga najpierw oczyszczenia, ale też pokazywania pozytywnych obrazów – wyjaśnia. Podkreśla, że młodzież nie może się zatrzymać tylko na tym, co w Kościele jest złe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama