W Brzeziej Łące odbyło się spotkanie księży przewodników pieszej pielgrzymki wrocławskiej. Był to czas podsumowania sierpniowej wędrówki na Jasną Górę i planowania zbliżającej się pielgrzymki do grobu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.
Plebania parafii pw. św. Mikołaja w Brzeziej Łące stanęła otworem przed przewodnikami po kilkuletniej przerwie. Kapłani spotykali się tu regularnie we wrześniu każdego roku, by podsumowywać pielgrzymkę sierpniową i planować październikową.
- Było to wtedy, gdy proboszczem był tu ks. Henryk Wachowiak, ojciec duchowy pielgrzymki wrocławskiej - opowiada ks. Tomasz Płukarski, zastępca głównego przewodnika PPW, jej rzecznik prasowy i od niedawna... proboszcz w Brzeziej Łące.
Zaznacza, że chciałby, aby tradycja spotkań pielgrzymkowych wróciła w to miejsce. Na terenie należącym do parafii nie brakuje również... garaży. Jeden z nich również służy PPW. Stacjonują w nim pielgrzymkowe kuchnie polowe. Przypomina, że zawsze w lipcu na placu przy plebani dokonuje się rytuał mycia tychże kuchni.
Spotkanie przewodników miało dwie części. W pierwsze ks. Stanisław "Orzech" Orzechowski omawiał wydarzenia z 9-dniowego szlaku. Księża dzielili się również swoimi wrażeniami dotyczącymi organizacji, problemów, ale również radości, które powierzyli im pątnicy.
Omówiona została również ankieta, w której wzięły udział 552 osoby. - To dość dużo. Dzięki temu wiemy, że nasza propozycja spotkała się z odbiorem pątników i wyniki ankiety mogą być cenną wskazówką. Wzięli w niej udział ludzie, którym leży na sercu rozwój pielgrzymki - mówi ks. Marek Leśniak, przewodnik grupy nr 21, pomysłodawca ankiety.
Podkreśla, że trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nie wszystkie prośby i życzenia da się zrealizować. - Wynika to z faktu, że pątnicy nie znają dokładnie kwestii organizacyjnych. Wiele rzeczy jest niemożliwych choćby ze względów logistycznych - wyjaśnia.
Duszpasterz zaznacza, że wśród odpowiedzi pojawiły się takie zagadnienia, które można wprowadzić niemal "od ręki". - Mogą ulepszyć ten produkt - używając języka marketingu - jakim jest pielgrzymka, również pod względem duchowym. Przekonuje, że wyniki ankiet będą omawiane również podczas kolejnych spotkań.
- Przewodnicy oprócz danych liczbowych dostali do analizy tzw. wolne wnioski. To ciekawy materiał i każdy będzie się mógł do nich ustosunkować. Pewnie wrócimy do tematu w czasie kolejnego spotkania, które będzie dotyczyło pielgrzymki 2019 [w lutym 2019 r., przyp. red.].
Ks. M. Leśniak nie wchodzi w szczegóły, bo na nie jest jeszcze za wcześnie. Przyznaje jednak, że dłuższą chwilę dyskutowano o terminach, w jakich powinna się odbywać pielgrzymka w przyszłości. Czy powinna się zamykać w jednym tygodniu roboczym, czy powinna być skrócona, czy być może nie należy nic zmieniać.
- Ankieta dała nam jakieś spojrzenie to, co na ten temat myślą osoby, które uczestniczą w pielgrzymce. Musimy jednak pamiętać, że w ankiecie wzięli udział uczestnicy, a nie ci, których chcielibyśmy zaprosić do wspólnego pielgrzymowania. Jeśli mamy się rozwijać, to musimy spojrzeć na zagadnienie w kontekście misyjnym, czyli zapraszać tych, których jeszcze z nami nie ma, a nawet jeszcze nie wiedzą, że mogliby z nami pójść - dodaje.
Podkreśla jednak stanowczo, że od rozmów podsumowujących ankietę do jakichkolwiek zmian jest jeszcze daleko.
W drugiej części spotkania omówione została kwestia tzw. "pielgrzymki trzebnickiej" do grobu św. Jadwigi. Od kilku lat cieszy się ona ogromną popularnością, a liczba uczestników zdecydowanie przekracza 10 tysięcy.
Ks. Stanisław "Orzech" Orzechowski, główny przewodnik PPW, cieszy się zwłaszcza z młodych - gimnazjalistów czy licealistów. Podkreśla, że nie zawsze wychowanie w rodzinie zawiera przesłanie, że św. Jadwiga jest patronką Sląska.
- Pielgrzymka do Trzebnicy daje Kościołowi możliwości przekazania charyzmatu św. Jadwigi i jej historii życia. Poza tym pielgrzymka jest aktem religijnym wynikający z wiary i ją pogłębiającym. Dlatego tak bardzo się troszczymy o to wydarzenie i cieszy nas, że bierze w nim udział tak wiele ludzi - mówi.
Pielgrzymka trzebnicka wyruszy z katedry wrocławskiej 13 październik o godz. 6. Hasłem, które towarzyszyć będzie pątnikom są słowa z Listu do Efezjan: "Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego" (Ef 4,30). Mszy św. kończącej będzie przewodniczył bp Piotr Libera, ordynariusz diecezji płockiej.
Więcej informacji na ten pielgrzymki trzebnickiej wkrótce na wroclaw.gosc.pl.