Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Chrześcijaństwo a patriotyzm. Warto to uporządkować

Rusza niezwykle ważny projekt Obserwatorium Społecznego pt. "Patriotyzm dialogu". To okazja, by poznać podejście Kościoła do tematu patriotyzmu, jego relacji z nacjonalizmem itp.

Nie da się ukryć, że na poziomie regionalnym takie inicjatywy są niezwykle potrzebne. Wciąż bowiem wielu ludzi nie potrafi odpowiedzieć sobie na pytania o chrześcijańską postawę patriotyczną, granicę między patriotyzmem a nacjonalizmem oraz oficjalnym podejściem Kościoła katolickiego do tych spraw.

W opinii publicznej trwa okładanie się różnymi cytatami wybitnych osobistości (także świętych Kościoła) na ten temat i przekonywanie swoich oponentów, jak wygląda właściwa patriotyczna postawa. W sferze tej powstało już wiele zamętu, a łatwo zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania tą tematyką, szczególnie wśród młodych ludzi.

I naprzeciw temu wychodzi właśnie wrocławska Fundacja Obserwatorium Społeczne, która zaprasza do udziału w rozbudowanym projekcie „Patriotyzm dialogu”.

- Pomysł zrodził się po publikacji dokumentu Konferencji Episkopatu Polski „Chrześcijański kształt patriotyzmu”. Chcemy iść głównym nurtem Kościoła polskiego. Skoro biskupi uznali to zagadnienie za ważne, my pragniemy szczerze pochylić się nad nim - mówi ks. prof. Grzegorz Sokołowski, prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne.

Podkreśla, że wszelkie dokumenty wydawane przez Kościół powinny poruszać i zajmować wiernych oraz przekładać się na codzienne życie.

Projekt „Patriotyzm dialogu” zawiera kilka modułów. Pierwszy z nich to siedmiogodzinne szkolenia dla katechetów, nauczycieli, liderów różnych organizacji i stowarzyszeń (np. Akcja Katolicka, KSM, harcerstwo), młodzieży aktywnej społecznie w terminach: 22 września, 29 września i 6 października.

Na szkolenie składają się dwa wykłady po ok. godzinie każdy, prezentujące chrześcijańskie spojrzenie na wspólnotę ludzką oraz cztery godzinne warsztaty o sposobach reagowania na pojawiające się wśród młodzieży postawy ksenofobiczne czy błędne pojmowanie miłości do własnego narodu.

Dla uczestników szkolenia zostaną przygotowane materiały szkoleniowe, a na koniec otrzymają oni przygotowane przez zespół ekspertów z dziedziny katolickiej nauki społecznej kompendium zawierające zbiór wypowiedzi Magisterium Kościoła wraz z komentarzem.

Szkolenia są certyfikowane. Obowiązują zapisy przez formularz TUTAJ. Liczba miejsc ograniczona. Wykłady wygłoszą specjaliści z dziedziny Katolickiej Nauki Społecznej, historii oraz komunikacji religijnej i nauk o polityce. Warsztat poprowadzą pracujący z młodzieżą psycholog, pedagog oraz nauczyciele historii, języka polskiego i etyki.

- W ramach całego programu organizujemy także cztery otwarte debaty społeczne. Każdy może w nich uczestniczyć bez zapisów. Pierwsza z nich już w najbliższy poniedziałek 24 września o godzinie 17 w auli wrocławskiego seminarium na pl. Katedralnym 14. Temat brzmi: „Multikulturalizm - szansa, czy zagrożenie?” - zaprasza ks. prof. Sokołowski.

W dyskusji wezmą udział: Anna Szarycz z Urzędu Miasta Wrocławia (odpowiedzialną za Strategię Dialogu Międzykulturowego), red. Eryk Mistewicz, frankofon i prezes Instytutu Nowych Mediów, ks. Rafał Cyfka z Papieskiej Fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz dr Bawer Aondoo Akaa, pracownik Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Następne debaty czekają nas 15 października („Patriotyzm jutra”), 5 listopada („Bilans niepodległości”) oraz 3 grudnia („Polska - pęknięta wspólnota?”).

Czwartym elementem projektu „Patriotyzm dialogu” są konsultacje, które odbędą się w siedzibie Fundacji Obserwatorium Społeczne dwa razy w tygodniu.

- Konsultant będzie służył wsparciem metodycznym i merytorycznym przy realizacji zajęć z młodzieżą oraz wskazywał możliwości wyjścia z sytuacji kryzysowych, w których obecna jest mowa nienawiści, ksenofobia czy dyskryminacja. Harmonogram konsultacji będzie dostępny na stronie patriotyzm.obserwatoriumspoleczne.pl wraz z formularzem zgłoszeniowym - informuje ks. prof. Sokołowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy