Nowy numer 44/2020 Archiwum

We wrocławskim Karmelu mnóstwo propozycji

Chcesz usłyszeć o "modlitewnym życiu przy obieraniu ziemniaków", poznawać prawdę o sobie, świecie, Bogu, nauczyć się spotykać w ciszy ze swoim Panem i Przyjacielem? Przy ul. Ołbińskiej we Wrocławiu rodzą się kolejne inicjatywy.

Instytut Duchowości "Karmel" 4 października rozpoczyna pierwsze wykłady (wkrótce więcej), 6 października Stowarzyszenie "Laudem Gloriae" zaprasza na "Dzień duchowości w Karmelu", natomiast 7 listopada startuje Grupa Modlitwy Terezjańskiej.

Stowarzyszenie "Laudem Gloriae" to kontynuacja Stowarzyszenia "Walka Duchowa". - W skrócie można powiedzieć: ci sami ludzie, to samo środowisko, nowa nazwa. Chcemy jednak w większym stopniu niż dawniej koncentrować się w naszym funkcjonowaniu na karmelitańskiej duchowości - mówi Marzena Mazur-Mirek, prezes stowarzyszenia. Jego opiekunem duchowym jest o. Mateusz Filipowski OCD (karmelita bosy, patrolog, duszpasterz akademicki, współinicjator Karmelitańskiego Ośrodka Liturgii i Modlitwy we Wrocławiu).

Stowarzyszenie to zarazem wspólnota, tworzona przez "Gospodarzy" (grono osób odpowiedzialnych), "Domowników" (osoby uczestniczące regularnie w spotkaniach formacyjnych) i "Przyjaciół" korzystających z proponowanej formacji, ale niekoniecznie regularnie, niewłączających się formalnie w strukturę wspólnoty.

Nazwa "Laudem Gloriae" - Ku chwale majestatu - nawiązuje do Ef 1,3-12. Jego patronką jest Maryja, a szczególną przewodniczką - św. Elżbieta od Najświętszej Trójcy.

"Święta Elżbieta żyje przeświadczeniem, że jesteśmy stworzeni i utkani z chwały, idziemy drogą chwały oraz jesteśmy przeznaczeni na zawsze ku chwale Boga. Powołanie do chwały Elżbieta łączy ze świadomością zamieszkania Trójcy Świętej w duszy człowieka. Niebo dla Elżbiety zaczyna się już tu, na ziemi. Luadem Gloriae - Stworzeni do chwały!" - tłumaczą członkowie stowarzyszenia.

Wśród jego inicjatyw najbliższa to "Dzień duchowości w Karmelu" - "Kontemplatywni w codzienności - czyli o modlitewnym życiu przy obieraniu ziemniaków". Spotkanie odbędzie się 6 października, a zaproszeni są na nie wszyscy sympatycy duchowości karmelitańskiej, małżonkowie, osoby pragnące spędzić sobotni dzień, zagłębiając się w tajemnice życia modlitwy w codzienności, przyjaciele Stowarzyszenia "Laudem Gloriae".

Ramowy plan "Dnia duchowości w Karmelu"

9.00 - Wątek i osnowa, czyli jak wpleść Boga w małżeńską codzienność - Dorota i Kamil Szumotalscy;

10.00 - Windą do nieba, czyli jak iść małą drogą Teresy z Lisieux w małżeństwie - Maria i Marcin Rossowie;

11.30 - Msza św., wystawienie Najświętszego Sakramentu - Różaniec; poczęstunek;

14.00 - Małżeństwo i droga kontemplacji w świecie. O drodze świętych małżonków Zelii i Ludwika Martin oraz Raisy i Jacquesa Maritain - Daria i Oskar Styczyńscy;

15.30 - Każdy nosi w sobie mnicha, czyli o tym jak się modlić - o. Mateusz Filipowski OCD.

Spotkanie odbędzie się w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Ołbińskiej 1 we Wrocławiu. Więcej o prowadzących na stronie: laudemgloriae.pl.

7 listopada zainauguruje działalność Grupa Modlitwy Terezjańskiej, proponująca cotygodniowe wspólne praktykowanie modlitwy wewnętrznej. Więcej także na stronie: laudemgloriae.pl.

Więcej o kolejnych inicjatywach wkrótce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama