Nowy numer 43/2020 Archiwum

Pożegnanie lata

Dzieci z dwóch Klubowych Centrów Aktywności Dzieci i Młodzieży Caritas we Wrocławiu spotkały się w czwartek na pikniku integracyjnym.

Same zaproponowały taką formę pożegnania lata i rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Chciały się spotkać, wspólnie pobawić, powspominać wakacje i zjeść dobrą kiełbasę z grilla, którą przygotowywał kierownik Klubowych Centrów. Na spotkanie przybyli również wolontariusze obecnie pomagający w centrach, jak i ci, którzy kiedyś dzielili się swoim czasem. Pomysł odwiedzin Klubu na Jemiołowej bardzo się spodobał, a dzieci już się umawiają na kolejna wizytę, tym razem w Centrum na ul. Słowiańskiej.

– Takie spotkanie to okazja nie tylko do wymiany pomysłów, ale też możliwość skorzystania z innego niż na co dzień zaplecza. Przy ul. Słowiańskiej mamy salę komputerową i stół do ping-ponga, na Jemiołowej za to jest dostęp do terenów zielonych i boisk sportowych – opowiada Michał Brzezicki, kierownik Klubowych Centrów.

Wiadomo już, że na przyszłość planowany jest turniej w tenisa stołowego i rozgrywki w piłkarzyki.

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej prowadzi dwa Klubowe Centra Aktywności Dzieci i Młodzieży Caritas dofinansowane przez Gminę Wrocław. Pierwszy znajduje się w Centrum Socjalnych Caritas przy ul. Słowiańskiej 17, a drugi przy Gimnazjum nr 16 przy ul. Jemiołowej 57.

– W tych miejscach jest czas na naukę oraz na zabawę, ale chyba najważniejsze są chwile, które poświęcamy im na rozmowy – mówi Michał Brzezicki, kierownik Klubowych Centrów. – Często dzieciom potrzeba odrobiny zainteresowania przez dorosłych, dlatego my jako wychowawcy jesteśmy dla nich.

Klubowe Centrum to miejsce, w którym dzieci mogą bezpiecznie odpocząć po zajęciach szkolnych, odpocząć czy wspólnie się pobawić. Realizują szereg programów profilaktycznych i prewencyjnych, które mają przeciwdziałać złym nawykom czy uzależnieniom. W programie Klubów znajduje się wiele aktywności związanych z wychowaniem młodych ludzi. Opiekunowie starają się rozwijać umiejętności podopiecznych na zajęciach plastycznych, muzycznych czy teatralnych. Zapewniają dzieciom udział w aktywnościach turystycznych i rekreacyjnych. W planowaniu im czasu uwzględniają treści terapeutyczne, imprezy okolicznościowe, wycieczki czy wyjścia do kin, teatrów i muzeów.

– Klubowe Centrum to miejsce spotkania, zabawy i nauki, ale także miejsce bycia ze sobą pod okiem wychowawców mających doświadczenie w pracy z dziećmi – wyjaśnia ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.

Nie brakuje również specjalistycznych warsztatów dla dzieci, które mają pomóc im w radzeniu sobie ze stresem czy agresją. Podopieczni poznają także metody rozwiązywania konfliktów, zachowań w trudnych sytuacjach, budowania poczucia własnej wartości; biorą udział w treningach asertywności.

Rekrutacja trwa przez cały rok, dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych w dniach funkcjonowania klubów.

Klubowe Centrum Aktywności przy ul. Słowiańskiej otwarte jest od poniedziałku do piątku od 14.00 do 18.00; Klubowe Centrum Aktywności przy ul. Jemiołowej otwarte jest od poniedziałku do piątku od 14.00 do 17:00.

Pożegnanie lata   Kierownik centrów w akcji Materiały prasowe

Pożegnanie lata   Uczta na trawie Materiały prasowe

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama