Nowy numer 43/2020 Archiwum

Sztuka i spotkanie

W Urzędzie Gminy Trzebnica 20 września odbyło się otwarcie wystawy poplenerowej VII Międzynarodowego Pleneru Plastycznego "Trzebnica 2018".

Wystawa potrwa do 4 października br. Otworzył ją Marek Długozima, burmistrz Trzebnicy, który podkreślił, że Urząd Gminy jest miejscem pracy, a zarazem przestrzenią obcowania ze sztuką. Wystawa bowiem jest ulokowana w hallu urzędu - każdy, kto przychodzi załatwić jakieś sprawy, siłą rzeczy styka się z wystawą.

Z kolei ks. Bogdan Giemza SDS, kurator pleneru, wyraził radość z obecności gości biorących udział w wystawie, złożył podziękowania i życzenia. W wernisażu wzięło udział ok. 40 osób, w tym 4 artystów biorących udział w plenerze: Janusz Łozowski - kurator artystyczny, Ewa Mroczek z Trzebnicy, Ewa Walczak-Jackiewicz z Borowic k. Karpacza i prof. Stanisław Gnacek z Wrocławia. Poinformował, że w tegorocznym plenerze wzięło udział 15 artystów z Polski i Ukrainy.

Ks. Giemza dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania pleneru oraz wystawy, życzył zebranym dobrych wrażeń i rozmów w klimacie bliskości piękna i sztuki. Zaprezentował też przygotowany przez siebie katalog "Międzynarodowe Plenery Plastyczne w Trzebnicy", który przybliża w skrócie ideę trzebnickich spotkań oraz prezentuje osoby i instytucje zaangażowane w organizację oraz promocję tej inicjatywy. Całość uzupełniają wybrane zdjęcia i plakaty wszystkich plenerów.

Głos zabrali również kurator Łozowski  i dziekan ks. Jerzy Olszówka.

Gmina Trzebnica jest jednym ze współorganizatorów trzebnickiego pleneru, obok Starostwa Powiatowego w Trzebnicy, hotelu "Trzebnica", Domu Zakonnego Salwatorianów w Trzebnicy i parafii św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi.

W drugiej części spotkania z minikoncertem wystąpiła pochodząca z Trzebnicy Agnieszka Januszek, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, która wykonała dwa utwory na skrzypcach - "Koncert skrzypcowy a-moll" Charla Augusta de Bériota, belgijskiego skrzypka, kompozytora i pedagoga muzycznego, oraz "Salut d'amour" brytyjskiego kompozytora Edwarda Williama Elgara.

Po oficjalnych przemówieniach nadszedł czas na indywidualne zapoznanie się z pracami powstałymi podczas pleneru, rozmowy przy kawie czy herbacie i cieście.

Wystawa w Urzędzie Gminy to pierwsza z trzech planowanych ekspozycji poplenerowych. Następna odbędzie się w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy przy ul. Leśnej i potrwa od 8 do 26 października (otwarcie 8 października o 18.00), kolejna - w hotelu "Trzebnica".

Sztuka i spotkanie   W Urzędzie Gminy Trzebnica Archiwum organizatorów

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama