- Macie być świadkami, a nie drogowskazami. Drogowskaz stoi i wskazuje drogę, lecz sam nią nie podąża - usłyszeli opiekunowie szkolnych kół Caritas archidiecezji wrocławskiej. Spotkali się, aby przygotować program działań z młodymi wolontariuszami.
Spotkanie rozpoczęła Eucharystia, podczas której wręczono akt powołujący do istnienia Koło Caritas w Szkole Podstawowej w Borku Strzelińskim. - To już 48. wolontariat szkolny w naszej diecezji - cieszy się Robert Jadwiszczak, diecezjalny koordynator szkolnych kół Caritas. - Kolejne trzy wkrótce powstaną - dodaje.
- W dzisiejszym świecie jesteście bardzo potrzebni - podkreślił ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas. - Ale macie być świadkami, a nie drogowskazami. Drogowskaz stoi i wskazuje drogę, lecz sam nią nie podąża - wyjaśniał.
Spotkanie pozwoliło opiekunom szkolnych wolontariatów wspólnie przygotowywać szereg akcji i przedsięwzięć pomocowych i promujących wolontariat w duchu Caritas. Szkolne koła coraz bardziej angażują się w ogólnopolskie akcje, takie jak zbiórki żywności czy wspólne zbieranie zabawek i słodyczy na świąteczne paczki w ramach akcji "Nasza paka". Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem słuchali o planowanej akcji zbiórki termosów dla osób bezdomnych. Do wolontariuszy została skierowana prośba o przygotowanie drobnych upominków dla ubogich na "Wrocławską wigilię".
Dwie nauczycielki z Kobierzyc dzieliły się swoim wspomnieniem z turnusu kolonijnego dla wolontariuszy SKC w Ulini. - To było fantastyczne doświadczenie. W turnusie uczestniczyły też dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem i było to wyzwanie zarówno dla wychowawców, jak i uczniów - wolontariuszy, aby zawiązać dobre relacje bez uprzedzeń. Wspaniale się udało - podkreśliły wychowawczynie.
Swoim świadectwem podzieliła się również Ewa Dudek, opiekunka SKC z Trzebnicy, organizatorka rekolekcji szkolnych, podczas których ewangeliczne treści i pedagogikę miłości głosili pracownicy wrocławskiej Caritas. - To spotkanie było tak interesujące, że nawet chłopcy, którzy czasem rozrabiają, podchodzili do prowadzącego, aby z nim porozmawiać. Kilka osób zgłosiło też chęć włączenia się w wolontariat - podkreśliła.
Opiekunowie zostali zachęceni do udziału w projekcie "Kilometrowy komiks". Jego założeniem jest przedstawienie ostatnich 100 lat historii Polski w formie rysunkowej. Zespół specjalistów opracował listę 1000 ważnych wydarzeń z tego okresu, co stanie się tematem prac plastycznych wykonywanych na dużym bloku rysunkowym. W konkursie może wziąć udział praktycznie każdy. Szczegóły na stronie Fundacji "Pro Caritate".
Główną część spotkania wypełniło przygotowanie przyszłorocznego, jubileuszowego Zjazdu Szkolnych Kół Caritas, który odbędzie się w Centrum Historii "Zajezdnia" we Wrocławiu.
- Dla wrocławskiej Caritas będzie to rok szczególny - wyjaśniał Robert Jadwiszczak. - Będziemy obchodzić 30. rocznicę powstania Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i 10. rok działalności szkolnych kół Caritas. Zjazd będzie okazją do twórczego i niestereotypowego pokazania najnowszej historii naszej ojczyzny. Będzie się to odbywać podczas warsztatów z sitodruku, pisania na maszynie do pisania, warsztatów teatralnych, biegu wolności, śpiewania piosenek Jacka Kaczmarskiego i korzystania z zasobów Centrum Historii Zajezdnia.