Nowy numer 42/2019 Archiwum

Nowe-stare duszpasterstwo akademickie we Wrocławiu

Po tej stronie miasta nie było jeszcze żadnego. W jakim duchu i kto je prowadzi?

Właściwie to należałoby napisać, że już nie takie nowe, a precyzyjniej - najmłodsze. W kościele pw. Chrystusa Króla przy ul. Młodych Techników od października poprzedniego roku działa duszpasterstwo akademickie "Angelus". Ponieważ parafię prowadzą salezjanie, również duszpasterstwo dla studentów formuje w duchu św. ks. Jana Bosko. 

Patrząc kilka lat wstecz należy stwierdzić, że DA Angelus istniało do 2011 roku, ale, niestety, nie rozwinęło skrzydeł. Musiało zawiesić działalność. Teraz nie tyle wraca, co pojawia się w zupełnie nowej odsłonie.

- Staramy się budować na trzech filarach, o których mówił ks. Bosko - religia, miłość i rozum. Religia to oczywiście kształtowanie ducha, czyli więzi z Panem Bogiem opartej na modlitwie. Rozum to formacja intelektualna, a miłość wyraża się w budowaniu zdrowych relacji z drugim człowiekiem, polega na rodzinnej atmosferze duszpasterstwa. Chcemy, by każdy czuł się u nas jak swobodnie, jak w domu - zaprasza ks. Paweł Figura SDB, opiekun "Angelusa".

Wrocław to silne miasto na polskiej mapie pod względem duszpasterstw akademickich. Nowy ośrodek dla studentów był jednak potrzebny, szczególnie, że nie ma żadnego podobnego w tamtej okolicy ulicy Legnickiej i dalej.

- Zauważyliśmy, że dużo młodzieży przychodzi na niedzielną Mszę świętą parafialną o godzinie  20, nazywaną akademicką. W dodatku po wizycie duszpasterskiej moi współbracia salezjanie zwrócili uwagę, że na terenie parafii mieszka wielu studentów, którzy w rozmowach deklarowali, że chętnie by się zaangażowali, a więc to wyszło oddolnie - mówi ks. Figura.

Obecnie stała ekipa "Angelusa" liczy prawie 40 osób. Są jeszcze tacy, co pojawiają się co jakiś czas, nie uczestniczą w każdym spotkaniu. Kiedy można zajrzeć, zobaczyć, dołączyć?

- Zawsze, przy okazji każdego najbliższego spotkania. Jesteśmy otwarci i zapraszamy. Zawsze w niedzielę po Mszy św. o 20 przygotowujemy i jemy razem kolacje. Spotykamy się także we wtorki i czwartki. Rozważamy Pismo Święte. W najbliższy piątek otwieramy tzw."Szpital domowy", czyli adoracja i spowiedź - wymienia duszpasterz.

W tym roku na spotkania będą zapraszani goście z zewnątrz - młode małżeństwa, psychologowie itp. Dokładny tygodniowy rozkład spotkań można znaleźć na Facebooku TUTAJ. "Angelus" to trzecie duszpasterstwo akademickie we Wrocławiu, które prowadzą salezjanie. Istnieje już "Most" oraz "Horeb".

- Planujemy także z innymi salezjańskimi duszpasterzami zawiązać ściślejszą współpracę międzyduszpasterską. Chcemy, żeby ta młodzież salezjańska się znała, spędzała ze sobą czas, integrowała się - zapowiada kapłan.

Najmłodsze duszpasterstwo akademickie prawdopodobnie będzie już obecne podczas przyszłej edycji wrześniowego obozu adaptacyjnego w Białym Dunajcu. 

Nowe-stare duszpasterstwo akademickie we Wrocławiu   Plan "Dni na dobry początek" u Angelusa. Kliknij, aby wyświetlić całość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL