- Łączyć nas musi jeden Pan, jedna wiara i jeden chrzest, ale także jedna radość i pasja poszukiwania prawdy oraz dzielenia się nią z innymi - zachęcał rektor PWT ks. prof. Włodzimierz Wołyniec.
Podczas akademii rozpoczęcia roku akademickiego tradycyjnie już w auli PWT zebrało się środowisko związane z uczelnią katolicką: profesorowie, pracownicy, studenci, kapłani i sympatycy.
W ramach uroczystości przeprowadzono immatrykulację studentów pierwszego roku, wręczono medale, nagrody oraz promocje doktorskie. Wykład inauguracyjny pt. „Teologia na skrzydłach wiary i rozumu” wygłosił abp senior prof. Marian Gołębiewski.
- Gratuluję studentom pierwszego roku wyboru naszej uczelni. Myślę, że wykład inauguracyjny abp. prof. Mariana Gołębiewskiego pokazał horyzonty tego, nad czym należałoby pracować i zgłębiać pod kierunkiem profesorów. My wiemy, że możemy na tych płaszczyznach religii i nauki normalnie funkcjonować. To, że np. jest się nauczycielem akademickim nie oznacza, że nie można być babcią. Potrafimy to w jakiś sposób porządkować. Myślę jednocześnie, że to olbrzymie wyzwanie dla teologów: mierzyć się z rozwojem nauki i wyzwaniami za nim idącymi, Życzę wszystkim profesorom i studentom sukcesów - przemawiał abp Józef Kupny, Wieli Kanclerz PWT.
W swoim wystąpieniu ks. prof. Włodzimierz Wołyniec poruszył temat przemiany, która jest istotnym i stałym elementem naszego chrześcijańskiego życia. Pan Jezus rozpoczął swoją publiczną działalność od wezwania do przemiany myślenia - metanoi.
- W tym kontekście można spojrzeć na przemiany, które przechodzi polski świat akademicki. Dla nas jako kościelnej uczelni, są one związane nie tylko z wejściem Ustawy 2.0 nazywanej Konstytucją dla Nauki, ale także Konstytucji Apostolskiej Veritatis Gaudium o uniwersytetach i wydziałach kościelnych autorstwa papieża Franciszka - mówił rektor PWT.
Podkreślił, że jeśli te dokumenty wchodzą w życie w roku jubileuszu 50-lecia działalności PWT, to można je uznać za znaki czasu, które należy właściwie odczytać i zrozumieć.
Przypomniał przy tym, że w Veritatis Gaudium papież wzywa do odważnej odnowy teologii ,która powinna dokonywać się w duchu Kościoła wychodzącego do ludzi. Trzeba przezwyciężać rozdźwięk między wiedzą teoretyczną o życiem codziennym.
- Studiowanie na uczelniach kościelnych powinno się stawać przekazywaniem Gaudium Veritatis. Mówiąc o Ustawie 2.0, wierzę, że przepisy ministerialne będą zaś służyły odnowie, o której mówi papież Franciszek - stwierdził ks. prof. Wołyniec.
Zaznaczył, że wrocławska uczelnia katolicka weszła już na drogę przemian i odnowy. Minister Nauki Szkolnictwa Wyższego zaliczył PWT do grona trzynastu uczelni najbardziej zmotywowanych, które znacznie podniosły swój poziom naukowy.
Rektor wspomniał także o Katolickiego Stowarzyszenia " Civitas Christiana" im. Juliusza Ligonia, jaką otrzymał PWT za twórczy wkład i edukacyjny wysiłek kształcenia teologicznego.
- W ramach współpracy z wydziałem teologicznym na Malcie uruchamiamy stopniowo Erasmus +. W najbliższym czasie chcemy tworzyć interdyscyplinarne ośrodki badań specjalistycznych - informował rektor.
A swoje wystąpienie podsumował słowami:
- Łączyć nas musi jeden Pan, jedna wiara i jeden chrzest, jak mówi Słowo Boże, ale także jedna radość i pasja poszukiwania prawdy i dzielenia się nią z innymi.