Nowy numer 33/2019 Archiwum

Tłumy u św. Jadwigi

Od lat piesza pielgrzymka trzebnicka przyciąga rzesze pątników. W tym roku do grobu śląskiej księżnej przybyło ich kilkanaście tysięcy.

Fenomen pielgrzymki trzebnickiej trudno wytłumaczyć. Na pewno na ogromną frekwencję, która utrzymuje się od kilku lat, ma wpływ przede wszystkim zaangażowanie kapłanów.

Przy ołtarzu polowym przy trzebnickiej bazylice, gdzie odprawiona została Msza św. na zakończenie wydarzenia, było ich aż 130. Przewodniczący zgromadzeniu ordynariusz płocki bp Piotr Libera przypomniał, że w czasach św. Jadwigi to właśnie Płock był stolicą rozbitej na dzielnice Polski. Przywołał historię uwięzienia przez Konrada Mazowieckiego księcia Henryka Brodatego, męża św. Jadwigi. Zaznaczył, że księżna osobiście pojechała do księcia Konrada i przekonała go „urokiem swojej świętości” i „chrześcijańską wymową” do wypuszczenia władcy Śląska. Następnie mówił o świętości św. Jadwigi, która pociąga nas swoim pięknem, a świadectwo to przemawia bez słów. – To dlatego wciąż do niej pielgrzymujemy – zaznaczył. Na zakończenie Eucharystii metropolita wrocławski abp Józef Kupny odznaczył kolejne osoby Medalem Świętej Jadwigi Śląskiej. To najwyższe odznaczenie, jakie w archidiecezji wrocławskiej otrzymują osoby świeckie i konsekrowane, a także instytucje i osoby prawne. Przyznawany on jest za zasługi w budowaniu królestwa Bożego na Dolnym Śląsku. Na wroclaw.gosc.pl cała homilia do odsłuchania, relacje z tegorocznych uroczystości jadwiżańskich oraz mnóstwo zdjęć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL