Czyli o otwarciu 10. "Pól nadziei" w Oławie.
Idea "Pól nadziei" zrodziła się w szkockiej fundacji pod koniec lat 90. Niedługo potem przeszła na grunt polski. Program ochoczo zaczęły realizować polskie placówki hospicyjne.
- W 2003 roku "Pola nadziei" zmieniły charakter na ogólnopolski. Wtedy realizowało je 7 hospicjów. W obecnej chwili "Pola nadziei" kwitną aż w 44 miastach w kraju - mówi Renata Połomska, koordynatorka z krakowskiego hospicjum św. Łazarza.
Symbolem akcji jest żonkil, który aby zakwitnąć wiosną, musi zostać posadzony jesienią. Stąd otwarcia "Pól nadziei" czyli sadzenie żonkili teraz, jesienią.
- Celem akcji docelowo nie jest zbiórka funduszy. To wychodzi z ludzkich serc jako efekt. Bezpośredni cel to uwrażliwianie na pomoc drugiemu człowiekowi. Cały rok organizujemy warsztaty w szkołach, konkursy plastyczne, wszystko w kontekście chrześcijańskiej pomocy i zrozumienia ludzi nieuleczalnie chorych. To nas wszystkich dotyczy, czy pośrednio czy bezpośrednio - tłumaczy Sławomir Graczyk z Hospicjum Domowego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Oławie.
Przy okazji otwarcia 10. "Pól nadziei" warto przypomnieć ideę wolontariatu z tym związaną.
- Wolontariusz, w ramach wolontariatu medycznego-opiekuńczego, przychodzi z pomocą do chorego, ale pomaga nie tylko bezpośrednio potrzebującemu, lecz także jego rodzinie, np w zakupach. Natomiast w wolontariacie akcyjnym dominuje młodzież. Zależy nam na tym, by społeczeństwo pamiętało o chorych i chcemy na to wyczulać ludzi. Wiadomo, czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Wpajamy pewne postawy, które zaowocują w przyszłości czymś dobrym - opowiada Marta Możejko, wolontariuszka Hospicjum Domowego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Oławie.
Podczas uroczystej gali otwarcia wręczono statuetki dla przyjaciół. Uczestnicy mogli skosztować gigantycznego tortu, obejrzeć występ zespołu Krzykaśki i oczywiście nie zabrakło sadzenia żonkili, które już na wiosnę zakwitną piękną żółtą barwą.