Nowy numer 34/2019 Archiwum

Ku wolności wyswobodził nas...

Rozpoczął się 33. Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów. Od trzech edycji organizowany jest we Wrocławiu.

Festiwal zainaugurowała Msza święta w parafii pw. Bożego Ciała we Wrocławiu, której przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. W homilii poruszył on aspekt młodości. Podał dwa przykłady ludzi, którzy niekoniecznie według kalendarza są młodzi, ale zachowali zupełnie niezależną młodość ducha.

- Pierwsza z tych osób to św. o. Maksymilian Kolbe, zawsze pełen inicjatywy, odważny, otwarty na dzieła, które Pan Bóg zamierzał w jego życiu uczynić - opisywał patrona festiwalu filmowego bp Andrzej.

Jako drugą osobę wymienił matkę Angelikę, klaryskę, założycielkę największej w skali świata katolickiej sieci telewizyjnej - EWTN

- To przykłady młodości w Duchu Świętym. O. Kolbe przypomina nam, że można być otwartym na nowe dzieła, misje Ducha Świętego bez względu na wiek - stwierdził bp Siemieniewski.

Jak dodał, 19 października nadawanie rozpoczął kanał EWTN Polska. Była to transmisja Mszy świętej. Dlaczego rozpoczęto od takiego liturgicznego momentu?

- Czyż nie należałoby rozpocząć od czegoś bardziej dynamicznego, sensacyjnego? - pytał kaznodzieja.

I przypomniał kolektę z dnia:

„Panie Boże, niech Twoja łaska nas uprzedza, niech nam towarzyszy i pobudza do dobrych uczynków”

- Zobaczmy, że w tej modlitwie dopiero na miejscu trzecim są uczynki. Najpierw trzeba być otwartym na impulsy działania Ducha Świętego, na dar spływający z góry. To najpierw Pan Bóg ma plany. To on ma wizję. Dzieło, jeśli ma być Boże, rozpoczyna się z Panem Bogiem. Stąd transmisja Mszy świętej.  Abyśmy nie zapomnieli, że realizujemy Boże plany, Bożą misje - nauczał bp Siemieniewski.

W homilii przypomniał hasło festiwalu: "Ku wolności wyswobodził nas..."

- Z jednej strony łączymy to z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, a z drugiej z Listem do Galatów autorstwa św. Pawła, w którym apostoł podaje: "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus". Patriotyzm to jedno z obliczy chrześcijańskiego powołania. Pan Bóg nie stwarza nas abstrakcyjnymi, ale stwarza nas w konkretnym miejscu. Nas stworzył właśnie w Polsce - mówił biskup.

Zaznaczył, że niepodległość to wolność. Jestem wolny, ale muszę jeszcze mieć świadomość, czym zapełnić tę wolność. Wiemy z doświadczenia, że można to zrobić mądrze i szlachetnie, ale także niewłaściwie.

- Dlatego niepodległość to zobowiązanie. O. Maksymilian Kolbe swoją wolność przeżył najlepiej, jak można. Przeżyć życie tak, aby było godne piękne i wartościowe w oczach Bożych - podsumował biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Co czeka nas podczas 33. edycji MFF Niepokalanów? Kino nieme z muzyką na żywo, debata, spotkania z twórcami i oczywiście seanse filmowej w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu. To prawdziwa uczta dla kinomanów. 

Szczegółowy program festiwalu znajdziecie TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL