Nowy numer 41/2019 Archiwum

W końcu się doliczyli

Znamy w końcu oficjalne wyniki wyborów samorządowych we Wrocławiu. Dwie doby po zamknięciu lokali wyborczych...

Po wielogodzinnych perypetiach i nerwowych oczekiwaniach w dwóch sztabach wyborczych - Jacka Sutryka i Mirosławy Stachowiak-Różeckiej - w końcu doczekaliśmy się oficjalnych wyników w wyścigu o fotel prezydenta Wrocławia. Kandydaci ostatnie dwie doby spędzili jednak z odmiennymi oczekiwaniami. J. Sutryk liczył na to, że nie będzie potrzebował  kolejnej tury, by uzyskać ponad 50 proc. poparcia wyborców, a Stachowiak-Różecka liczyła na to, że dostanie jeszcze dwa tygodnie na przekonanie wyborów do swojej osoby.

Przypomnijmy. Po podliczeniu głosów z 95 proc. komisji wyborczych kandydat Koalicji Obywatelskiej cieszył się poparciem 50,7 proc., ale wciąż nie mógł być pewien, że w pozostałych kilkunastu obwodach sytuacja nie zmieni się na jego niekorzyść. Liczenie głosów przedłużało się, bo Miejska Komisja Wyborcza znalazła wiele błędów w obliczeniach. Wymagało to ponownego przeliczenia głosów i zebrania się wszystkich członków poszczególnych komisji, by poprawić błędy w protokołach.

Ostatecznie Miejska Komisja Wyborcza podała wyniki ze wszystkich komisji wyborczych dopiero we wtorkowy wieczór i potwierdziła, że Jacek Sutryk zapewnił sobie zwycięstwo już w pierwszej turze, uzyskując poparcie 50,19 proc.

W Radzie Miejskiej zasiądzie 17 radnych Koalicji Obywatelskiej, 13 z Prawa i Sprawiedliwości oraz 7 z KW Rafał Dutkiewicz - Sojusz dla Wrocławia.

W sejmiku województwa większość zdobyło Prawo i Sprawiedliwość wprowadzając 14 radnych, Koalicja Obywatelska uzyskała 13 mandatów, Bezpartyjni Samorządowcy - 6, KW Rafała Dutkiewicza - 2 oraz po 1 SLD i PSL. Trwają już rozmowy koalicyjne. Prawdopodobnie wspólny zarząd stworzy PiS i Bezpartyjni Samorządowcy.

Czytaj także komentarz o nieprawidłowościach we wrocławskich lokalach wyborczych "I śmieszno i straszno".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Dremor
  24.10.2018 09:57
  "Stachowiak-Różecka liczyła na to, że dostanie jeszcze dwa tygodnie na przekonanie wyborów do swojej osoby"

  Miała kilka lat, by przekonywać, po tym jak w 2014 zraziła do siebie nawet część wyborców PiS i po obecnej kampanii, gdzie nie miała nic do zaoferowania te kolejne dwa tygodnie nic by nie dały.
  doceń 0
 • naszczyciegory
  26.10.2018 00:18
  No i mamy kolejnego urzędasa prezydentem PO we Wrocławiu. Żyda zamienili na pedeka. Coraz lepiej!
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL