Nowy numer 47/2020 Archiwum

"Czas patriotów - Karolina Lanckorońska"

To tytuł spektaklu przygotowanego przez Integracyjny Teatr "Arka". Premierę zaplanowano 10 listopada o 19.00.

Przedstawienie jest drugą częścią historii o legendzie polskiej arystokracji – hrabinie, która jest symbolem minionej epoki.

"Jej dzieciństwo to atmosfera Cesarstwa Austro-Węgierskiego, młodość to czas I wojny światowej i pomoc rannym żołnierzom w charakterze sanitariuszki, a także fascynacja Józefem Piłsudskim i jego dziełem walki o  Niepodległość oraz wskrzeszenie Polski po 123 latach niewoli. W czasie II wojny światowej doświadczyła inwazji Sowietów i zajęcia przez nich Lwowa, w którym mieszkała i pracowała naukowo.

Zaangażowana w konspiracyjną działalność ZWZ/AK ukrywała się przed aresztowaniem przez NKWD. Po czasie uciekła do Krakowa. Jej dalsze losy to między innymi doświadczenie niemieckiej okupacji Lwowa, aresztowanie oraz pobyt w więzieniach Stanisławowa, Lwowa i Berlina zakończony wywiezieniem do  niemieckiego obozu koncentracyjnego do Ravensbrück za odważne potępienie niemieckiej napaści na Polskę i zdobycie wiedzy o sprawcach mordu popełnionego na polskich profesorach Lwowa.

Karolina Lanckorońska przeżyła 104 lata. Po zakończeniu II wojny światowej wybrała życie na emigracji oraz pracę na rzecz wolnej nauki i kultury polskiej w Rzymie.  Jest swoistym symbolem wartości prawdziwie europejskich, wolnej Polski oraz chrześcijańskiej kultury Zachodu. Choć prezentowała wielką osobowość, była zwyczajnym człowiekiem.

W kreacji Renaty Jasińskiej - rozlicza się z własnym życiem, poprzez próbę wyzbycia się żalu i niechęci oraz przebaczenie winnym tylu krzywd z okresu II wojny światowej. Przywołuje więc postaci ze swej przeszłości, by im się na nowo przyjrzeć oraz podjąć próbę wybaczenia im.

Spektakl wzbogacony został różnorodnymi gatunkami ekspresji teatralnej, ze znakomitymi pomysłami reżyserskimi Agaty Obłąkowskiej. Zapraszamy Państwa na tę ucztę teatralną" - czytamy w opisie przygotowanym przez dr. Stanisałwa Bogaczewicza z Instytutu Pamięci Narodowej, który jest inspiratorem i opiekunem merytorycznym spektaklu.

Główną rolę Karoliny Lanckorońskiej gra Renata Jasińska, która jednocześnie jest, obok tragicznie zmarłej Jarosławie Makus, autorką scenariusza. Szczegóły na www.taetrarka.pl.

Bilety na spektakl można rezerwować e-mailowo: bilety@teatrarka.pl. Teatr "Arka" znajduje się przy ul. Mennicza 3 (wejście od ul.Świdnickiej 28) we Wrocławiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama