Nowy numer 49/2020 Archiwum

O Niepodległej przy obrazach i muzyce

11 listopada Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza do świętowania wśród dzieł mistrzów pędzla i nie tylko.

Oto propozycje:

Szukamy bohaterów na obrazie Jana Styki „Polonia” – 11.11, 10.30. Zajęcia dla dociekliwych w wieku 6–12 lat. Prowadzenie: Sławomir Ortyl. Dzięki medalowi z wizerunkiem Kościuszki, a także takim obrazom jak „Śmierć Ellenai” Pruszkowskiego, „Grób Ojczyzny” Smuglewicza, „Racławice” Chełmońskiego, „Klucznik Gerwazy” Leopolskiego czy też „Śluby Jana Kazimierza” Matejki, uczestnicy zajęć podejmą próbę rozpoznania ważnych postaci na obrazie Jana Styki „Polonia”. Zapisy: tel. (71) 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl

Bohaterowie Niepodległej – 11.11, 12.00. Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Z rodziną do muzeum”. Prowadzenie: Grzegorz Wojturski.

Tematem zajęć będą wybitni Polacy, których wizerunki obecne są na obrazach pokazywanych na wystawie „Sztuka polska XVII–XIX w.” oraz na wystawach czasowych „Polonia” Jana Styki i „Plakaty z daru prof. Mariana Morelowskiego”. Uczestnicy zapoznają się z osiągnięciami polskich bohaterów narodowych – zarówno w dziedzinie walki zbrojnej, jak i w działalności niepodległościowej realizowanej pędzlem i piórem. Za pomocą techniki kolażu dzieci wykonają kompozycję zawierającą wizerunek wybranego bohatera narodowego. Zapisy: tel. (71) 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl

Niepodległa do hymnu! – 11.11, 12.00. Prowadzenie: Michał Pieczka. O 12.00 podczas oficjalnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę na pl. J. Piłsudskiego w Warszawie do hymnu staną przedstawiciele państwa. O tej samej godzinie stacje radiowe w całym kraju wyemitują hymn Polski – by każdy Polak mógł dołączyć do wspólnego śpiewania. Muzeum Narodowe we Wrocławiu również podejmuje tę inicjatywę i zaprasza wszystkich do wspólnego odśpiewania hymnu, które odbędzie się w holu głównym Muzeum. Wstęp wolny.

Niepodległa. Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Kameralnego Chóru Politechniki Wrocławskiej – 11.11, 15.00. W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w muzealnym holu wybrzmią najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu Kameralnego Chóru Politechniki Wrocławskiej pod batutą Anny Sipak. W repertuarze nie zabraknie takich utworów jak „Marsz Pierwszej Brygady”, „O mój rozmarynie” czy wybranych pieśni ze Śpiewnika Morskiego Feliksa Nowowiejskiego. Koncert będzie połączony z krótką prelekcją Beaty Stragierowicz na temat „Polonii” Jana Styki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama