Pierwsze miejsce w konkursie na projekt pomnika Niepodległości na placu Legionów zdobył jednogłośnie zespół artystów z Wrocławia: Jarosław Smolak, Agnieszka Wolska oraz Mariusz Kosiba.
Postawiliśmy na prostotę formy i uniwersalność. Monument ma pokazywać drogę od trudnego czasu odzyskiwania niepodległości, którą symbolizuje zagięcie u podstawy pomnika - mówi Agnieszka Wolska ze zwycięskiego zespołu. Wyżej znajduje się przejście, które symbolizuje proces transformacji kraju w jednolitą, harmonijną całość. Zwieńczenie bryły - gładkie, strzeliste i nieco zwężone, odzwierciedla długo wyczekiwaną niezależność, dumę i siłę II Rzeczpospolitej.
Projekt ma być realizowany, ale ostateczną decyzję podejmie Rada Miasta. Monument powstanie podczas rewitalizacji okolicznego terenu.
A. Wolska podkreśla, że w pomniku ma się odbijać niebo, ale również ludzie oglądający go z dołu. Jak czytamy w projekcie konkursowym: "Polerowana stal sprawia, że odbiorca widząc własne odbicie, może utożsamić się z ideą, odczuwając jednocześnie trud i zawiłość losów kraju dzięki zniekształceniu obrazu. Dodatkowo użycie materiału odbijającego światło sprawia, że idea niepodległości promieniuje, a jednocześnie sam obiekt odbijając obrazy otoczenia zlewa się z tłem analogicznie do wolności, która wtapia się w naszą codzienność".
Projekt zakłada stworzenie pionowej formy przestrzennej, wykonanej ze stali polerowanej o wymiarach 22 x 3,5 x 0,5m (wysokość x szerokość. x grubość). Obiekt stanowi monolityczną bryłę o strzelistej budowie i nieregularnej powierzchni. Projekt przewiduje konstrukcję żelbetową, pokrytą blacha nierdzewną. Monolit spoczywa na cokole skonstruowanym z szerokich stopni, stanowiących raczej podesty do siedzenia, niż schody. W centralnej części cokołu wydrążony jest korytarz prowadzący do monolitu, zapraszający przechodniów do jego podnóża.
- Celem konkursu było wyłonienie najlepszego projektu pomnika Niepodległości wraz z projektem zagospodarowania terenu w przekonaniu, że dzięki atrakcyjnemu plastycznie i architektonicznie założeniu plac Legionów we Wrocławiu w przyszłości zostanie uznany za miejsce wspólne jako wyraz szacunku dla wszystkich, którzy przez całe stulecie - pomimo wszystko - skutecznie podtrzymywali polską tożsamość - mówi Jerzy Pietraszko, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Sąd konkursowy podkreślił, że nagrodę przyznano za bardzo dobre i uniwersalne przedstawienie idei niepodległości poprzez czystą i monumentalną formę. Projekt wybrano jednogłośnie spośród trzech finałowych propozycji. Łącznie do konkursu stanęło 19 zespołów. - Pozostałe finałowe propozycje miały raczej charakter historyczny, nasza zdecydowanie współczesny - dodaje A. Wolska.
Zwycięski zespół projektowy otrzymał nagrodę w wysokości 50 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji umowy na wykonanie szczegółowego opracowania pokonkursowego.
Prace można oglądać do 25 listopada w Pałacu Królewskim Muzeum Miejskiego Wrocławia przy ul. Kazimierza Wielkiego 35.
Realizacja przedsięwzięcia powinna się zakończyć w ciągu dwóch najbliższych lat.