Nowy numer 41/2019 Archiwum

Historycznie i nowocześnie

Pierwsze miejsce w konkursie na projekt pomnika Niepodległości na placu Legionów zdobył jednogłośnie zespół artystów z Wrocławia: Jarosław Smolak, Agnieszka Wolska oraz Mariusz Kosiba.

Postawiliśmy na prostotę formy i uniwersalność. Monument ma pokazywać drogę od trudnego czasu odzyskiwania niepodległości, którą symbolizuje zagięcie u podstawy pomnika - mówi Agnieszka Wolska ze zwycięskiego zespołu. Wyżej znajduje się przejście, które symbolizuje proces transformacji kraju w jednolitą, harmonijną całość. Zwieńczenie bryły - gładkie, strzeliste i nieco zwężone, odzwierciedla długo wyczekiwaną niezależność, dumę i siłę II Rzeczpospolitej.

Projekt ma być realizowany, ale ostateczną decyzję podejmie Rada Miasta. Monument powstanie podczas rewitalizacji okolicznego terenu.

A. Wolska podkreśla, że w pomniku ma się odbijać niebo, ale również ludzie oglądający go z dołu. Jak czytamy w projekcie konkursowym: "Polerowana stal sprawia, że odbiorca widząc własne odbicie, może utożsamić się z ideą, odczuwając jednocześnie trud i zawiłość losów kraju dzięki zniekształceniu obrazu. Dodatkowo użycie materiału odbijającego światło sprawia, że idea niepodległości promieniuje, a jednocześnie sam obiekt odbijając obrazy otoczenia zlewa się z tłem analogicznie do wolności, która wtapia się w naszą codzienność".

Projekt zakłada stworzenie pionowej formy przestrzennej, wykonanej ze stali polerowanej o wymiarach 22 x 3,5 x 0,5m (wysokość x szerokość. x grubość). Obiekt stanowi monolityczną bryłę o strzelistej budowie i nieregularnej powierzchni. Projekt przewiduje konstrukcję żelbetową, pokrytą blacha nierdzewną. Monolit spoczywa na cokole skonstruowanym z szerokich stopni, stanowiących raczej podesty do siedzenia, niż schody. W centralnej części cokołu wydrążony jest korytarz prowadzący do monolitu, zapraszający przechodniów do jego podnóża.

- Celem konkursu było wyłonienie najlepszego projektu pomnika Niepodległości wraz z projektem zagospodarowania terenu w przekonaniu, że dzięki atrakcyjnemu plastycznie i architektonicznie założeniu plac Legionów we Wrocławiu w przyszłości zostanie uznany za miejsce wspólne jako wyraz szacunku dla wszystkich, którzy przez całe stulecie - pomimo wszystko - skutecznie podtrzymywali polską tożsamość - mówi Jerzy Pietraszko, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Sąd konkursowy podkreślił, że nagrodę przyznano za bardzo dobre i uniwersalne przedstawienie idei niepodległości poprzez czystą i monumentalną formę. Projekt wybrano jednogłośnie spośród trzech finałowych propozycji. Łącznie do konkursu stanęło 19 zespołów. - Pozostałe finałowe propozycje miały raczej charakter historyczny, nasza zdecydowanie współczesny - dodaje A. Wolska.

Zwycięski zespół projektowy otrzymał nagrodę w wysokości 50 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji umowy na wykonanie szczegółowego opracowania pokonkursowego.

Prace można oglądać do 25 listopada w Pałacu Królewskim Muzeum Miejskiego Wrocławia przy ul. Kazimierza Wielkiego 35.

Realizacja przedsięwzięcia powinna się zakończyć w ciągu dwóch najbliższych lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL