Nowy numer 11/2024 Archiwum

Zbliża się konferencja "Europa i pojednanie"

Na kilka dni przed jej rozpoczęciem (19 listopada) zamknięto już rejestrację uczestników. Dla wszystkich, którzy chcą śledzić przebieg wydarzenia organizatorzy przygotowali bezpośrednią transmisję.

Spotkanie, jakie w najbliższy poniedziałek będzie miało miejsce w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego odbywa się w ramach projektu "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości". Jego pomysłodawcą jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a współorganizatorem Rada do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski.

Projekt składa się z cyklu 10 ogólnopolskich naukowych konferencji tematycznych, organizowanych w najważniejszych ośrodkach akademickich Polski i podejmujących kluczowe dla społeczeństwa zagadnienia z zakresu szeroko rozumianego życia publicznego, gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego: rodzina, praca, przedsiębiorczość i społeczna gospodarka rynkowa, obywatelskość i patriotyzm, wolność, suwerenność i praworządność, ekologia, solidarność społeczna i zrównoważony rozwój, godność i sprawiedliwość społeczna, Europa i pojednanie, kultura i tożsamość, państwo - Kościół, osoba ludzka i jej prawa. Ich zwieńczeniem będzie międzynarodowy Kongres w Krakowie, podejmujący problematykę sumienia i odpowiedzialności w życiu publicznym.

Wrocławska konferencja jest siódmą z kolei, organizowaną w ramach inicjatywy, którą swoim patronatem objął m.in. Prezydent RP Andrzej Duda. Towarzyszyć jej będzie hasło: "Europa i pojednanie". Rozpocznie się ona o 9.30, a wykład inauguracyjny wygłosi Pablo Perez Lopez z Uniwersytetu Nawarry w Hiszpanii. Po nim uczestnicy będą mogli wysłuchać kilku dyskusji panelowych oraz wykładów, których zwieńczeniem będzie próba sformułowania przesłania dla Polski u progu drugiego stulecia niepodległości.

Tym samym spotkanie we Wrocławiu wpisze się w założenia projektu "Polonia Restituta", w myśl których jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości powinien być okazją nie tylko do świętowania ale i do debaty nad sprawami najważniejszymi dla Polski i Polaków, po to, aby w oparciu o doświadczenia historyczne zdiagnozować teraźniejszość oraz zastanowić się nad najważniejszymi wyzwaniami i zadaniami na przyszłość.

- Wrocław szczególnie predestynuje do roli miejsca, w którym dyskusja na temat pojednania w Europie powinna się toczyć - zauważa abp Józef Kupny, dodając, że konferencja nie tyle inicjuje, co kontynuuje dyskurs zapoczątkowany ponad 50 lat temu w stolicy Dolnego Śląska, kiedy metropolita wrocławski kardynał Bolesław Kominek przygotowywał tekst orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, ze słynnym zdaniem: "Udzielamy przebaczenia i prosimy o nie".

Pasterz Kościoła wrocławskiego przypomina, że w czasie swojej pielgrzymki do Polski papież Franciszek nazwał to orędzie przykładem "dobrej pamięci", którą Polacy powinni pielęgnować i rozwijać. - Ta pamięć uświadamia, że Tym, który kieruje losami narodów, otwiera zamknięte drzwi, przekształca trudności w szanse i stwarza nowe scenariusze tam, gdzie wydawało się to niemożliwe jest sam Bóg - mówi abp Kupny, dodając, że konferencja "Europa i pojednanie" nie powinna zatrzymać się jedynie na wspomnieniu historycznych wydarzeń, ale przede wszystkim promować postawy i idee przyświecające takim ludziom, jak kardynał Kominek. - Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się: szacunek dla drugiego człowieka, pojednanie i gotowość budowania lepszego świata - tłumaczy ksiądz arcybiskup.

Pełny program konferencji oraz informacja o transmisji na żywo TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy