Swoją 5-letnią kadencję rozpoczął oficjalnie w poniedziałek 19 listopada, po uroczystym ślubowaniu, podczas I sesji nowej Rady Miejskiej Wrocławia. Zmiana urzędującego prezydenta następuje po 16 latach rządów Rafała Dutkiewicza.
Jacek Sutryk w październikowych wyborach samorządowych uzyskał 50,2 proc. głosów (129 669 tys.) i już w pierwszej turze został wybrany na nowego prezydenta Wrocławia.
Jacek Zbigniew Sutryk (ur. 17 września 1978 r. we Wrocławiu), z wykształcenia socjolog, w latach 2011-2018 był dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych UMW. Wychował się na wrocławskim Tarnogaju. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 9 im. Wincentego Pola przy ul. Nyskiej oraz do Społecznego Liceum nr 1 przy ul. Długiej. Jest absolwentem socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz doktorantem Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Wrocław to nie tylko miejsce, w którym się urodził, ale także miasto jego rodziców i dziadków.
Przewodniczył Radzie Pomocy Społecznej, był dyrektorem Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych w Warszawie - NGO zrzeszającej ponad 800 organizacji socjalnych z całej Polski, wiceszefem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej, działał w Zarządzie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, współorganizował krajowe i międzynarodowe konferencje z zakresu polityki społecznej. Na co dzień współpracuje z organizacjami socjalnymi z całej Polski.
W latach 2007-2011 pełnił funkcję dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Doświadczenie i zdobytą wiedzę wykorzystał następnie w Urzędzie Miejskim Wrocławia, gdzie od 2011 r. był dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych. Odpowiadał za współpracę z organizacjami pozarządowymi, zdrowie, pomoc społeczną, partycypację społeczną, sport i rekreację czy kulturę.
W 2015 r. uczestniczył w tworzeniu w Urzędzie Miejskim Biura Partycypacji Społecznej, dzięki któremu urzędnicy i władze miasta mogą być bliżej jego mieszkańców. Jednym z najważniejszych projektów BPS jest Wrocławski Budżet Obywatelski, którego limit na przestrzeni ostatnich 4 lat został zwiększony z 3 do 25 mln zł.
Jako dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW J. Sutryk działał m.in. na rzecz rozwoju wrocławskich osiedli i bliskiej współpracy z radami osiedli. W listopadzie 2017 r. odbył się I Wrocławski Kongres Rad Osiedli w hali Stulecia, zaś w ramach Funduszu Czasu Wolnego od maja do września 2018 r. na wrocławskich osiedlach przeprowadzono 80 wydarzeń.
Prywatnie gra w tenisa, biega, jeździ na rowerze. Kibic wrocławskiej drużyny żużlowej, wrocławskich siatkarek i koszykarek. Lubi także czytać książki Katarzyny Bondy.