Nowy numer 38/2021 Archiwum

„Ojczyzna w perspektywie ojczyzny niebieskiej”

Wykład pod tym tytułem w ramach VII edycji „Areopagu na wyspie” wygłosił o. Maciej Zięba, dominikanin. Spotkanie odbyło się w stulecie niepodległości Polski.

Wprowadzenie historyczne przygotował prof. Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego. W swojej prelekcji opowiadał o okolicznościach odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Zaznaczył, że był to proces, a 11 listopada należy traktować jako datę symboliczną.

Zauważył też, że w dwudziestoleciu międzywojennym ten dzień nie był wyjątkowo świętowany aż do 1937 r. W drugiej, zasadniczej części odbył się wykład o. M. Zięby. Na początku nawiązał do Biblii i zaznaczył, że w żadnym miejscu nie mówi ona dosłownie o czymś takim jak patriotyzm, natomiast o „ojczyźnie” wspomina w innym niż współczesne znaczeniu. – W Piśmie Świętym nie znajdziemy żadnych mocnych wskazówek na temat patriotyzmu. (…) Jeśli mówimy o narodach, a potem umiłowaniu i patriotyzmie, to w Biblii jest mowa o wieży Babel. To wtedy następuje pomieszanie języków i powstają odrębne narody. A Pięćdziesiątnica jest jakby „anty” wieżą Babel. Powstaje nowy naród wybrany, uniwersalny. Kościół ma ogarniać wszystkie narody – wyjaśniał. Dodał, że jako chrześcijanie musimy pamiętać, iż nasza ojczyzna jest w niebie. – Kościół jest czymś, co przekracza wszelkie narodowe wspólnoty. Jest powyżej i głębiej – zaznaczył. W dalszej części wykładu o. Zięba mówił o nacjonalizmie. Odwołując się do tradycji Kościoła, całkowicie go potępił. – Wszelkie formy nacjonalizmu są z gruntu obce chrześcijaństwu – zaznaczył. Zauważył jednak, że w związku z tym nie można odrywać się od kwestii narodowościowej. – Jesteśmy głęboko zakorzenieni. Chodzi o to, by włączyć pojęcie narodu w porządek miłości, który jest porządkiem otwierającym. Najpierw jestem ja, potem rodzina, moje otoczenie, następnie spojrzenie rozszerza się na wspólnotę narodową i idzie jeszcze dalej. Patriotyzm w założeniu musi być otwarty i nakierowany na budowę rodziny narodów – podkreślił. Nawiązywał do nauczania św. Jana Pawła II. Zwrócił też uwagę, że patriotyzm jest szkołą solidarności, bezinteresowności i dobra wspólnego. Zaznaczył, że społeczeństwo obywatelskie nie może powstać bez patriotyzmu, który buduje postawę „my”. Nagrania dostępne są na stronie fides-ratio.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama