Jak głosi klasyk: śpiewać każdy może. A już na pewno przedszkolaki. Nie tylko mogą, ale i potrafią, co pokazała Cecyliada.
Od trzech lat przedszkole katolickie Lupikowo organizuje przegląd piosenki religijnej i patriotycznej dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Z roku na rok rozśpiewana impreza z okazji wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, rozrasta się. W tym roku oprócz organizatorów wystąpiły grupy przedszkolne od sióstr józefitek, salezjanek, Koszałki Opałki oraz Zdrój.
- Oprócz religijnych pieśni usłyszeliśmy także melodie patriotyczne. W ten sposób za wstawiennictwem św. Cecylii chcieliśmy nie tylko uwielbić Boga śpiewem, ale także podziękować za wolną ojczyzną w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i prosić o wszelkie łaski dla naszego narodu - mówi Aleksandra Nykiel, właściciel żłobka i przedszkola Lupikowo.
Zobacz galerię zdjęć TUTAJ.
Każda grupa wykonała po jednej piosence z repertuaru patriotycznego lub religijnego. Całość miała charakter integracyjny, rozrywkowy, ale także modlitewny w myśl słów św. Augustyna: „Kto śpiewa, ten dwa razy się modli”.
- Wszyscy zostali zwycięzcami. Każde przedszkole otrzymało upominki, a dzieci specjalne złote medale. Nie wyróżniamy nikogo szczególnie, bo wszyscy byli laureatami. Tutaj nie ma przegranych - tłumaczy A. Nykiel.
Organizatorzy mają zamiar organizować Cecyliadę regularnie, dlatego już zapraszają za rok wszystkie chętne przedszkola.
- Widzimy, że inicjatywa z roku na rok przynosi coraz większe owoce - przyznaje jednak z właścicielek Lupikowa.
- To już mała tradycja, że z okazji św. Cecylii zapraszamy dzieci z innych przedszkoli. Dzisiaj, kiedy do szkół i przedszkoli wkracza coraz bardziej ideologia gender, musimy budować tożsamość katolicką. A 100-lecie niepodległości daje nam ku temu jeszcze większą okazję do świętowania - mówi ks. Andrzej Szyc, proboszcz parafii pw. św. Trójcy, przy której funkcjonuje przedszkole Lupikowo.
Kapłan podkreśla, że Cecyliada to możliwość integracji, ale także nauki, również dla dorosłych. Czego uczą przedszkolaki?
- Dają nam znakomitą lekcję spontaniczności, szczerość i prostoty - podsumowuje ks. Szyc.