Nowy numer 43/2020 Archiwum

Po męsku o fundamentach

Wspólna modlitwa, Msza św. i konferencja bp. Andrzeja Siemieniewskiego "5 fundamentalnych posług w budowaniu Kościoła" złozyły się na kolejne spotkanie wspólnoty Mężczyzn św. Józefa.

"I On ustanowił jednych apostołami, innych prorokami, innych ewangelistami, innych pasterzami i nauczycielami..." (Ef 4,11) - pisał do Efezjan św. Paweł, pokazując im jak aktualnie funkcjonuje Kościół. Bp. Siemieniewski wyjaśnił, że Paweł z Tarsu nie przedstawiał planu do wykonania, nie stawiał celu do osiągnięcia, nie formułował projektu, który mieliby Efezjanie zrealizować. Pokazał im na jakim fundamencie stoi Kościół i jaką drogą wszyscy chrześcijanie powinni podążać: "celem budowania Ciała Chrystusowego" (Ef 4,12).

Według bp. Siemieniewskiego w historii Kościoła jest wiele przykładów m.in św. Franciszka, św. Faustyny, czy św. Jana Pawła II, które dobitnie pokazują, że od czasów pierwszych apostołów nic pod tym względem się nie zmieniło. Kościół nadal tak wygląda! Fundament jest ten sam, nawet jeżeli czasami, któraś z posług jest mniej wyrazista.

"Różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan" (1 Kor 12,5) i dlatego posługi te nie działają niezależnie od siebie, nie rywalizują ze sobą, nie stoją wobec siebie w opozycji - współpracują, wspierają i pomagają sobie w celu budowanie Ciała Chrystusowego. Kościół stojący od 2000 lat na takiej opoce oprze się wszelkiemu publicznemu znieważaniu, wyszydzaniu, opresjom, nikczemności, wewnętrznym trudnościom, niegodziwościom i zasadzkom złego ducha.

Po męsku o fundamentach   Męska modlitwa. MsJ Tłumaczył, że również wspólnoty mogą próbować wskazać spośród swoich członków proroka, apostoła, ewangelistę, nauczyciela czy pasterza. Bp A. Siemieniewski przestrzegał jednak, żeby lepiej tego nie czyniły, aby nie popaść w zasadzkę pychy. Jezus Chrystus zrobi to w najlepszy sposób, we właściwym miejscu i czasie, jeśli taka będzie Jego wola.

Niewątpliwie jednak każdy chrześcijanin może sięgnąć myślami wstecz, żeby zastanowić się, czy może jednak realizuje którąś z posług. Jeśli mówi o Jezusie, świadczy o Bogu swoim życiem, zaprasza innych na Mszę św. a choćby nawet tylko zachęca do wejścia do wspólnoty, w której działa, to już realizuje posługę. A może w swoim domowym kościele jest pasterzem dla swojej rodziny i nauczycielem dla swoich dzieci…? "Każdemu zaś z nas została dana łaska według miary daru Chrystusowego" (Ef 4,7), więc trzeba działać, budować, posługiwać.

Kolejne otwarte spotkanie Mężczyzn św. Józefa odbędzie się w piątek 28 grudnia o 18.30 w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu. Szczegóły pod na stronie www.mezczyzniwewroclawiu.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama