GN 45/2019 Archiwum

25 lat Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

W pierwszą niedzielę Adwentu rozpocznie się dystrybucja świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Tylko w archidiecezji wrocławskiej na wigilijnych stołach zapłonie niemal 100 tys. płomieni dobra.

Świeca Caritas, na przestrzeni lat, stała się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawanych symboli Wigilii w Polsce. To nie tylko płomień na stole wigilijnym, ale przede wszystkim realna pomoc potrzebującym i uwrażliwianie na potrzeby tych, którzy są w potrzebie. Dziś trudno sobie wyobrazić świąteczny stół bez płomienia miłosierdzia.

Inaugurując tegoroczną edycję akcji ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, wskazał na potrzebę jednoczenia się we wspólnym pomaganiu. - Od 25 lat Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom gości na naszych Bożonarodzeniowych stołach. To zapalone światło, które symbolizuje Chrystusa nowonarodzonego, wnosi do naszych rodzin i serc wiele radości, życzliwości i dobra. Tym dobrem pragniemy się podzielić z ubogimi i potrzebującymi. Wspieramy ich w różnych naszych akcjach, różnych naszych dziełach. Przede wszystkim dzieci i młodzież, którzy jest przyszłością i nadzieją naszej ojczyzny. Zapraszamy wszystkich do zapalenia tej świecy Caritas byśmy stali się jedną rodziną, która okazuje miłość, dobroć, życzliwość, która wyciąga rękę do tych którzy są potrzebujący - mówi.

Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Wrocławia wskazał na święcę jako utrwalony symbol przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. - Świeca to ciepło, światło, świeca to pomoc dzieciom. Wigilia to prezenty, a 25 lat to taki czas, że niektórym już brody i wąsy zdążyły urosnąć Warto się cieszyć że taka akcja istnieje, że mieszkańcy Dolnego Śląska i Polski biorą w niej udział tak licznie - zaznaczył.

Na przestrzeni 25 lat Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to ponad 50 milionów świec i kilka pokoleń dzieci, które otrzymały pomoc dzięki otwartości serc.

Historia akcji

Pomysł Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zrodził się na zebraniu księży dyrektorów Caritas diecezjalnych w 1994 roku, w Ośrodku dla Niepełnosprawnych Dzieci i Młodzieży w Rusinowicach. Początkowo akcja nosiła nazwę "Bożonarodzeniowa Świeca Caritas" a jej symbolem była świeca z napisem Caritas. Miała ona stać na wigilijnym stole, przy dodatkowym nakryciu i wyrażać gotowość domowników do przyjęcia Chrystusa w każdym, kto wymaga pomocy.

W 1994 roku postanowiono, że dochód ze sprzedaży świec przeznaczony zostanie na pomoc dzieciom. A rok później projekt zyskał dzisiejszą oficjalną nazwę - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

W 1997 roku do akcji Caritas z ideą betlejemskiego światła pokoju przyłączyli się harcerze ZHP, dzięki temu świeca Caritas docierała m.in. do Prymasa Polski, Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta RP, Sejmu i Senatu.

Światło świec zachęca Polaków, by zaprosili do swojego domu bezbronnych i najmniejszych ludzi potrzebujących naszej pomocy - dzieci. W akcję włączają się wszystkie diecezje w Polsce.

Komu i jak pomagamy?

Polacy nabywając świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, wspierają dzieci z ubogich rodzin z terenu swojej parafii lub diecezji. Pozyskane wpływy przeznaczone są na letni wypoczynek. Pomoc dla dzieci świadczona jest także indywidualnie - w zależności od zaistniałych potrzeb - przez placówki pomocy i wolontariatu Caritas działające na terenie całego kraju, w tym w 180 specjalistycznych ośrodkach wsparcia dziennego dla dzieci.

Pomagając dziecku - wpływasz na sytuację całej rodziny. Przywracasz jej niejednokrotnie wiarę w drugiego człowieka i w lepszą przyszłość, jeśli nie własną to dzieci, w których rodzice pokładają nadzieję. Przez lata działalności Caritas udało się poprawić kondycję materialną, moralną i duchową setek tysięcy polskich rodzin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama