Ponad 200 uczestników, od morza, po góry, uczestniczyło w "2 w 1: Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje" we franciszkańskiej parafii pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu.
Finałowym akcentem wydarzenia był koncert, podczas którego uczestnicy zaprezentowali to, czego nauczyli się przez dwa dni warsztatowe. Należy zaznaczyć, że koncert był imponujący. Muzycy zaśpiewali i zagrali 10 utworów. - Przy doborze repertuaru kierujemy się treścią, jaką niosą pieśni. Staramy się, żeby miały charakter adwentowy, ale zdajemy sobie sprawę, że ludzie czerpią z tych warsztatów przez cały rok - mówi Katarzyna Młynarska, inicjatorka spotkań i jedna z prowadzących.
Podkreśla, że do Wrocławia przyjechało w tym roku kilka chórów w prawie pełnych składach i chórmistrzowie. Wszyscy będą wykorzystywać zdobytą wiedzę. - Nasza propozycja ma już pewną wyrobioną markę. Ludzie przyjeżdżają tu, by posiąść również czysto techniczne umiejętności i bazę repertuarową. Wszystko trzeba wyważyć. No i najważniejsza rzecz. To są przede wszystkim rekolekcje - dodaje.
K. Młynarska zaznacza, że utwory były trudne, ale... nigdy tak dobrze nie szła praca. - To świadczy o uczestnikach, że wielu z nich jest dobrze przygotowanych. Są oczywiście też tacy, którzy stawiają pierwsze kroki. Mamy doświadczenie, że w następnych latach przyjeżdżają po raz kolejny i jest im zdecydowanie łatwiej. Nasze propozycje są zróżnicowane i zapewniają uczestnikom rozwój - wyjaśnia.
Czymś, na co organizatorzy zwracają szczególną uwagę jest realna modlitwa muzykowaniem. - To najważniejszy element - podkreśla dyrygentka. - Dla mnie jest to czas łaski i spotkania, doświadczenia Bożego błogosławieństwa, Jego obecności. To wszystko realizuje się przez miesiące przygotowań, w ludziach, którzy są zaangażowani jako wolontariusze; robią to z serca, ale również przez cały czas trwania warsztatów - dzieli się wrażeniami.
K. Młynarska zwraca uwagę na jeszcze jedną ważną rzecz - duchową. - Mamy w tym czasie niesamowicie wiele spowiedzi - potrzebujemy spowiedników. Efekt duchowy idzie więc w przez z efektami muzycznymi. To jest najważniejszy wymiar tych warsztatów. Nie jest to tylko spotkanie muzyków, robienie repertuaru, podnoszenie kompetencji, ale to jest rozwój duchowy, modlitwa i sakramenty.
Chórzystów i instrumentalistów przygotowywali: Katarzyna Młynarska (Opole), s. Karen Trafankowska SCFN (Warszawa), Jakub Tomalak (Kalisz), o. Dawid Kusz OP (Kraków). Natomiast rekolekcje głosił dominikanin, o. Tomasz Nowak.
Posłuchaj efektów warsztatów:
Cantate Domino
Gosc Wroclawski