GN 2/2021 Archiwum

Brak odpowiedzialności tworzy podziały

Za nami ostatnia z cyklu debat społecznych realizowanych w ramach projektu "Patriotyzm Dialogu". Tytuł spotkania brzmiał "Polska - pęknięta wspólnota?".

Fundacja Obserwatorium Społeczne zaprosiła do rozmowy o. dr. Macieja Ziębę OP specjalistę Katolickiej Nauki Społecznej, redaktora Michała Szułdrzyńskiego z dziennika "Rzeczpospolita", dr. hab. Sławomira Sowińskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dr. Pawła Wróblewskiego lekarza i samorządowca. Dyskusję moderowała dr Anna Rambiert-Kwaśniewska z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Prelegenci zastanawiali się nad tym co konstytuuje Polskę jako wspólnotę. Odpowiedź na to pytania okazała się dość trudna. Paweł Wróblewski wskazał jednak kilka konstytuantów: język, terytorium, kultura. Mimo tego, co nas łączy, dostrzegł ogromne pęknięcie we wspólnocie polskiej.

Ojciec Maciej Zięba OP zwrócił uwagę na wzrost nacjonalizmów. Ich źródła dostrzegła w próbach wymazywani etosu i oparcia społeczeństwa jedynie na demosie.

Profesor Sowiński wywodził podziały w Polsce z historii. Przywołał granicę zaborów, naleciałości wynikające ze sceny politycznej II RP i PRL.

Redaktor Michał Szułdrzyński przywołał kontekst Brexitu, wskazując na poczucie zagrożenia towarzyszące Europejczykom. Za główny podział ideologiczny uznał spór między globalistami i regionalistami.

Wiele uwag poświęcono narracjom medialnym na temat sytuacji w Polsce. Paweł Wróblewski spisał na karb mediów akcelerację podziału. Nowoczesne media stworzyły pewne bańki informacyjne, każdy znajdzie w nich dokładnie to czego szuka. Podziały społeczne są kapitalizowane przez media poprzez uwagę ich odbiorców.

Według Sławomira Sowińskiego od 2005r. spór ideologiczny w Polsce stał się sporem personalnym. Kolejną cenzurą czasową był rok 2010. Wówczas spór personalny stał się sporem metafizycznym. Kłócimy się dziś o godność, życie i śmierć. Tam nie ma miejsca na kompromis.

Ważne słowa padły na temat elit. To one kształtują społeczeństwo - nie tylko zalety, ale i przywary narodowe. Rodzi się pytanie o odpowiedzialność elit, szczególnie tych politycznych. Głosi się idee, zapominając o ich konsekwencjach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama