Podpisany został list intencyjny, na mocy którego publikacje Instytutu Pamięci Narodowej będzie można nabyć w sercu miasta. Wśród nich są pozycje traktujące m.in. o historii Kościoła i jego bohaterach.
W liście IPN wyraził "wolę zgodnego z prawdą historyczną promowania wiedzy o roli społecznej Kościoła katolickiego w tworzeniu państwowości i kultury naszego kraju, uwzględniając w sposób szczególny działalność Kościoła i jego przedstawicieli na terenie Dolnego Śląska, przez odnoszące się do wspomnianej tematyki wydawnictwa książkowe i inne uwzględnione w statucie Instytutu przedsięwzięcia". Natomiast archidiecezja wrocławska "dołoży wszelkich starań, by umożliwić mieszkańcom Wrocławia i Dolnego Śląska, a także odwiedzającym Wrocław turystom, dostęp do zgodnych z intencją niniejszego listu publikacji Instytutu Pamięci Narodowej poprzez stworzenie warunków do ich dystrybucji na terenie »Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej«".
Abp Józef Kupny cieszył się z podpisanego listu intencyjnego. Podkreślił, że współpraca między archidiecezją wrocławską a IPN istniała już wcześniej. - Chcemy ją jednak pogłębić i to zarówno pod względem upowszechniania publikacji Instytutu Pamięci Narodowej, jak i pod tym, że chcemy również przygotowywać wspólne projekty, które pomogą ukazać społeczną rolę duchowieństwa i integracyjną rolę Kościoła na Dolnym Śląsku - wyjaśniał. Zaznaczył, że w planach jest włączenie się szerzej w edukację patriotyczną młodego pokolenia. - Mamy tutaj wiele do zrobienia, a IPN może się poszczycić wieloma osiągnięciami w tym zakresie. Kościół może być partnerem w tym całym procesie.
Prezes IPN dr Jarosław Szarek zaznaczył, że podpisanie listu intencyjnego z archidiecezją jest pewnym nowym etapem. - To formalizowanie współpracy, która trwa nie tylko tu, we Wrocławiu, ale w całej Polsce. Od samego początku istnienia, od 18 lat, IPN współpracuje z Kościołem, bo zajmujemy się historią XX w. A historii Polski nie można zrozumieć bez Kościoła... - mówił. Przywołał przykład 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i przypomniał, że rola kapłanów w tym procesie była nieoceniona.
Następnie zwrócił uwagę, że miliony Polaków, którzy przybyli na Dolny Śląsk ze Wschodu, mogły zakorzenić się na tych ziemiach dzięki parafiom, dzięki pracy księży katolickich. Kościół wspierał opór przeciwko komunizmowi również w stanie wojennym. Zwrócił też uwagę na niebagatelną rolę kard. Bolesława Kominka w procesie przygotowania listu biskupów polskich do niemieckich w lata 60. XX w. - To, co robimy, jest naturalne - zaznaczył.