Bp Ryszard Bogusz, emerytowany biskup luterański z Wrocławia, był jednym z sygnatariuszy zaproszenia braci z Taizé w 2014 roku.
Pamiętam pierwsze spotkanie, podczas którego gościliśmy w parafii ewangelickiej młodzież niemal z całej Europy. Zapadła mi w pamięć noc sylwestrowa, gdy zorganizowaliśmy ekumeniczne czuwanie - wspomina bp Bogusz. Dodaje, że teraz z radością oczekujemy na to nadchodzące spotkanie.
Podkreśla, jak ważnym aspektem jest jego ekumeniczny i młodzieżowy charakter. - Im bliżej podamy im Chrystusa, tym lepiej dla przyszłości naszego kraju i kontynentu. Stąd ta radość - mówi.
Zapytany o różnicę pokoleniowe między młodzieżą początku i połowy lat 90. XX w. a współczesną, zwraca uwagę, że w wymiarze duchowym potrzeby są bardzo podobne, choć dzisiejsi młodzi mają zdecydowanie więcej możliwości wyrażania siebie. - Świat nęci na pewno czymś innym niż duchowością. My jednak nie możemy stać w miejscu, musimy wychodzić do nich z pewnymi propozycjami. Czy je przyjmą, zależy od nich samych, ale też od duszpasterzy, którzy powinni wykorzystać nadarzającą się okazję do pokazania czegoś wartościowego.
Bp Ryszard Bogusz jest emerytowanym biskupem diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego i przewodniczącym wrocławskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej Agata Combik /Foto Gość
Biskup R. Bogusz zauważa też coś niezwykłego, co Wrocław może dać młodym Europejczykom, którzy odwiedzą nas w przyszłym roku. To Dzielnica Wzajemnego Szacunku 4 Wyznań. - Wrocław jest specyficznym miejscem dla wielowyznaniowości i wielokulturowości, a idea Dzielnicy, w ramach której współpracują trzy wyznania chrześcijańskie - katolicy, prawosławni i ewangelicy - oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska, jest ewenementem w skali europejskiej. To, co my robimy tu od ponad 20 lat, i te dobre stosunki ekumeniczne, które niewątpliwie zawdzięczamy kard. Henrykowi Gulbinowiczowi, powinniśmy dalej pielęgnować.