GN 2/2021 Archiwum

KTG na pomoc mamom i dzieciom

Aparaturę medyczną za ponad 100 tys. zł przekazał dzisiaj Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Sprzęt trafił do Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Chałubińskiego.

- To już tradycja, że tuż po świętach Bożego Narodzenia nasza klinika otrzymuje wsparcie Urzędu Miejskiego we Wrocławiu - mówi prof. Lidia Hirnle, kierownik kliniki. - Dzięki temu wrocławianki mogą korzystać z najnowszego sprzętu medycznego. Ratujemy coraz mniejsze noworodki. Wskaźnik umieralności okołoporodowej jest coraz niższy, zwłaszcza że liczba kobiet z patologią ciąży rośnie, bo matkami zostają coraz starsze kobiety.

W tym roku wrocławski magistrat ufundował zakup trzech aparatów do KTG, w tym do ciąży bliźniaczej, oraz nowoczesny aparat do telemetrii. W ubiegłych latach szpital otrzymał także nowoczesny aparat do USG oraz inkubator. W sumie we Wrocławiu w latach 2008-2018 miasto wsparło opiekę nad mamami i dziećmi, w ramach programu "Zdrowa matka i dziecko", kwotą 5 mln zł.

- Opieka nad kobietami w ciąży i noworodkami jest na Dolnym Śląsku coraz lepsza - mówi prezydent Sutryk. - Szpitale, m.in. za sprawą samorządów, dysponują coraz lepszym sprzętem diagnostycznym. Dzięki temu wady, które niedawno były trudne do wykrycia, są obecnie leczone jeszcze w trakcie trwania ciąży.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny ma dwie kliniki ginekologiczne o najwyższym, III stopniu referencyjności - przy ul. Chałubińskiego oraz w szpitalu przy ul. Borowskiej. Oddziały te zapewniają pełną diagnostykę i opiekę nad pacjentkami podczas najbardziej skomplikowanych porodów. W sumie w obu klinikach ginekologicznych USK rocznie na świat przychodzi prawie 4 tys. dzieci.

- To dzięki umiejętności, wiedzy i zaangażowaniu lekarzy w naszym szpitalu przyszło na świat dziecko, które przez 55 dni podtrzymywane było w łonie matki będącej w stanie śmierci mózgowej - mówi Piotr Pobrotyn, dyrektor USK. - W naszym szpitalu na pomoc mogą także liczyć rodzice, dzieci z wadami letalnymi, którym pomagamy przejść przez dramat związany z narodzinami nieuleczalnie chorego dziecka.

W tym roku miasto dofinansowało również:

  • zakup 2 specjalistycznych łóżek intensywnej terapii dla szpitala przy ul. Borowskiej. Zakup ten umożliwi podniesienie jakości opieki, zapobiega powikłaniom, takim jak np. zakażenia szpitalne, atrofia mięśni czy odleżyny,
  • zakup sprzętu do doposażenia nowej izby przyjęć w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc,
  • zakup kardiomonitorów dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego,

a także:

  • zakup sprzętu i remont Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego prowadzonego przez Fundację "Promyk Słońca" w ramach programu "Za życiem",
  • wyposażenie 5 gabinetów stomatologicznych działających we wrocławskich szkołach.

W sumie w 2018 roku miasto wsparło wrocławskie szpitale oraz podmioty medyczne kwotą 1,2 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama