Nowy numer 34/2019 Archiwum

Wsłuchaj się w słowo

Do tego zachęcał abp Wojciech Polak, prymas Polski, podczas Mszy św. dla Polaków uczestniczących w Europejskim Spotkaniu Młodych w Madrycie.

Bóg jest Bogiem, który do nas mówi - zaznaczył na początku. Podkreślił, że początek Ewangelii według św. Jana wprowadza nas w dynamikę słowa Bożego. Tłumaczył, że Bóg jest nie tylko Tym, który mówi do nas poprzez stworzony przez siebie świat, ale wychodzi do nas w swoim Synu Jezusie Chrystusie.

Dodał, że słowo wchodzi we wspólnotę z tym, który słucha. - Wobec słowa człowiek jest wolny. Ma się też otworzyć w swojej wolności i prostocie na to słowo - dodał. Przypomniał, że Ewangelia mówi też o tym, że byli tacy, którzy nie przyjęli Słowa - Tego, który mówił. - A wszystkim, którzy je przyjęli, dało moc - mówił.

Następnie abp Polak przypomniał, że sakrament chrztu świętego daje nam wszystkim podstawę do tego, że możemy mówić, iż jesteśmy dziećmi Boga. Jest naszym narodzeniem się w Bogu. - Jesteśmy też wezwani do tego, by przyjęte słowo ponieść do innych, by Boże Narodzenie, które stało się naszym udziałem, stało się świadectwem dla innych - nauczał. To przekazywanie nie ma się dokonywać przez nasze słowa, ale przez świadectwo. - Dlatego tak ważna jest wspólnota, która nas gromadzi - Kościół - dodał.

Przypomniał także, że jesteśmy wezwani do tego, by słuchać Chrystusa i prawidłowo odkryć, do czego nas zaprasza. Dokonuje tego Kościół.

Następnie nawiązał do Europejskiego Spotkania Młodych w Madrycie i rozważań brata Aloisa. Zaznaczył, że szczególnie wzywa nas on do pełnej zaufania gościnności. To zaufanie gasi lęk i pozwala przyjąć drugiego człowieka z otwartym sercem.

- Bóg daje nam udział w swoim słowie, by stawało się ono przez nasze życie widoczne dla innych. Wszyscy jesteśmy zaproszeni, by po raz kolejny przyjąć go otwartym sercem - dodał.

Na zakończenie zachęcał, byśmy się zastanowili, jak odnowić naszą modlitwę - dialog, podczas którego słuchamy, co Bóg do nas mówi.

Zapewnił zebraną młodzież, że Jezus odbiera lęk. - Skoro Słowo stworzyło świat, jest życiem i dało się ukrzyżować, byśmy mieli życie - dzięki Niemu zbliżymy się do ludzi innych niż my - spuentował.

Posłuchaj całej homilii:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL