Nowy numer 2/2021 Archiwum

Przy wrocławskiej katedrze powstała Rada Naukowo-Konserwatorska

Abp Józef Kupny powołał do istnienia radę, której celem jest wypracowanie strategii konserwatorskich dla obiektów zabytkowych znajdujących się na Ostrowie Tumskim.

Uroczystość zorganizowana została w rezydencji biskupów wrocławskich. W skład nowej rady wchodzi pięciu ekspertów w dziedzinie konserwacji zabytków, historii sztuki i archeologii.

Pomysł utworzenia tego rodzaju stałego kolegium pojawił się w kontekście różnego rodzaju inicjatyw konserwatorsko-remontowych, podejmowanych przez wrocławską parafię katedralną, która administruje i dba nie tylko o katedrę pw. św. Jana Chrzciciela, ale także najstarszy kościół w stolicy Dolnego Śląska pw. św. Idziego, oraz dwupoziomową świątynię kolegiacką pw. Świętego Krzyża. - Wszystkie razem wpisują się w przestrzeń jednej z najpiękniejszych dzielnic Wrocławia - Ostrowa Tumskiego, spełniając nie tylko funkcje sakralne, ale także przyciągając turystów z całego świata, którzy licznie odwiedzają tę część stolicy Dolnego Śląska - tłumaczy pasterz Kościoła wrocławskiego, dodając, że dziś zostały one powierzone w nasze ręce i musimy uczynić wszystko, by przekazać je kolejnym pokoleniom w takim stanie, by wciąż były pięknymi pomnikami wiary i kultury.

Rada będzie zbierała się minimum trzy razy w roku, by opiniować przedstawiane koncepcje i programy konserwatorskie wspomnianych kościołów. Będzie stanowić także głos doradczy metropolity wrocławskiego w kwestiach związanych z wypracowaniem koniecznych do zrealizowania inicjatyw związanych z funkcjonowaniem obiektów, którymi ma się opiekować.

Metropolita wrocławski wręczył dziś dekrety powołujące pierwszych członków rady. Należą do nich prof. dr hab. inż. Jerzy Jasieńko, przewodniczący Głównej Komisji Konserwatorskiej RP i Prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, prof. dr hab. inż. arch. Ewa Łużyniecka, pracownik naukowy Zakładu Konserwacji i Rewaloryzacji Architektury i Zieleni Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Członek Komitetu Naukowego PAN, prof. dr hab. Jerzy Piekalski, dyrektor Instytutu Archeologii Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego i członek Komisji Historii Miast Komitetu Nauk Historycznych PAN, prof. dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu i dr inż. arch. Maciej Małachowicz, adiunkt Zakładu Konserwacji i Rewaloryzacji Architektury i Zieleni Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

- Dziękuję, że z taką otwartością przyjęliście propozycje prac w tej radzie - mówił abp Józef Kupny podczas uroczystości, tłumacząc, że troska o takie pomniki, jakimi niewątpliwie są świątynie, znajdujące się na wrocławskim Ostrowie Tumskim leży na sercu wszystkich wrocławian, którzy bardzo chętnie sami spędzają czas w tej części miasta i przyprowadzają tutaj swoich gości. - Wierzę, że państwa ogromna wiedza i szerokie doświadczenie w dziedzinie ochrony i konserwacji zabytków zaprocentują tym, że nasze świątynie wciąż będą stanowiły wspaniałą przestrzeń dla modlitwy i spotkania z Bogiem jak i ogromną atrakcję dla koneserów sztuki - powiedział ksiądz arcybiskup.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama