Nowy numer 2/2021 Archiwum

Abp Kupny w Görlitz

- Matka przyjechała do córki - powiedział biskup Görlitz Wolfgang Ipolt, dziękując za udział w uroczystościach 25. rocznicy powołania do istnienia diecezji, której jest pasterzem, metropolicie wrocławskiemu. Niemiecki hierarcha przypomniał, że diecezja Görlitz ma swoje korzenie w archidiecezji wrocławskiej.

Uroczystości zgromadziły nie tylko duchowieństwo z Polski i Niemiec, ale także przedstawicieli władz miasta Görlitz i landu Brandenburgia, na czele z minister nauki i kultury Martiną Münch. Dziękując za zaproszenie do wspólnego świętowania, abp Kupny podarował biskupowi niemieckiej diecezji kielich mszalny, wzorowany na kielichach z przełomu XIX i XX w. - okresu, w którym powstała katedra w Görlitz.

- Eucharystia jednoczy wszystkich chrześcijan - mówił pasterz Kościoła wrocławskiego. - Niech zatem ten kielich będzie znakiem szczególnej jedności i więzi pomiędzy naszymi Kościołami - dodał metropolita wrocławski.

Diecezja w Görlitz została ustanowiona w 1994 r. przez Jana Pawła II, który podniósł dotychczasową administraturę apostolską do rangi biskupstwa. Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły cykl obchodów srebrnego jubileuszu tego wydarzenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama