Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zasmakuj w pustyni

W liturgii św. Paweł Pierwszy Pustelnik wspominany jest 15 stycznia, natomiast zewnętrzna uroczystość ku jego czci odbędzie się przy ul. św. Antoniego we Wrocławiu w niedzielę 20 stycznia

Wrocławscy paulini 15 stycznia na porannej Mszy św. w Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła przy ul. św. Antoniego odnawiają swoje śluby zakonne. Uroczysta Msza św. w dzień patriarchy zakonu paulinów odprawiana jest tu również o 18.00.

16 stycznia – w święto Matki Bożej Królowej Pustelników – paulińska wspólnota na Mszy św. o 7.00 odnawia swoje przymierze z Maryją.

W piątek – 18 stycznia – odbędzie się kolejne „Nocne czuwanie u Matki” (jak w każdy trzeci piątek miesiąca). Rozpocznie się o 19.45. Nocną modlitwę wypełnią: konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu i Eucharystia. Zakończenie przewidziano około godz. 0.30. Czuwanie – pod hasłem „Sam na sam z Bogiem” – tym razem będzie złączone z dziękczynieniem za wrocławską wspólnotę ojców paulinów.

W niedzielę 20 stycznia odbędzie się zewnętrzna uroczystość ku czci św. Pawła Pustelnika. Mszy św. o 12.00 przewodniczyć będzie i Słowo Boże wygłosi paulin ze Świdnicy – o. Rafał Kwiecień. Na tę Mszę św. zaproszeni są zwłaszcza rodzice z dziećmi. Św. Paweł czczony jest jako opiekun dzieci. W Jego uroczystość specjalne błogosławieństwo otrzymują dzieci i kobiety spodziewające się potomstwa. Rozdawane są również „smakołyki pustyni” – zapowiedź słodyczy Eucharystii i życia wiecznego.
Po Mszy św. odbędzie się koncert kolęd w ramach Ekumenicznego Kolędowania w Dzielnicy Czterech Wyznań. Wystąpią parafialny chór „Vita Nova” i chór Cantate Deo z Bolesławca.

*

Św. Paweł z Teb (III-IV w.) jest uznawany za pierwszego chrześcijańskiego pustelnika. Pochodził z zamożnej rodziny, po śmierci rodziców odziedziczył duży spadek. Kiedy wybuchły prześladowania chrześcijan za cesarza Decjusza, nastoletni Paweł ukrył się w odległej posiadłości, a następnie – m.in. by uniknąć denuncjacji ze strony szwagra – porzucił wszystko i zamieszkał na pustyni. Schronienie znalazł w jaskini, obok której znajdowało się źródło i palma.

Kiedy prześladowania ustały, postanowił pozostać w odosobnieniu, trwając na modlitwie, nieustannie przebywając z Bogiem. Jako pustelnik przeżył na pustyni ok. 90 lat – żywiąc się daktylami z palmy, a potem także chlebem przynoszonym przez kruka.

Św. Pawła odwiedził po wielu latach inny pustelnik – św. Antoni (wspominany w liturgii również w tych dniach – 17 stycznia). Ich spotkanie przedstawione jest na obrazie znajdującym się we wrocławskich kościele paulinów na lewo od ołtarza głównego. Św. Paweł zmarł w 341 r. W wykopaniu grobu potrzebnego, by pochować jego ciało, miały pomóc św. Antoniemu dwa lwy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy